Trwa budowa Memoriału KL Płaszów. Naprzeciwko Bonarki powstaje podziemne muzeum (ZDJĘCIA)

Trwają prace nad budową Memoriału – głównego obiektu Muzeum KL Płaszów. Projekt obejmuje zagospodarowanie historycznego terenu dawnego obozu, a także Szary Dom i sam Memoriał. W ramach przedsięwzięcia powstaną trasy zwiedzania prowadzące przez teren byłego obozu, a także dwie stałe wystawy – jedna w nowo powstającym budynku Memoriału, druga w zabytkowym Szarym Domu.

Teren budowy obejmuje działkę pomiędzy ul. Swoszowicką a ul. Kamieńskiego. We wrześniu zakończono wykop pod fundamenty budynku, a w pierwszej połowie października została wylana płyta fundamentowa. Obecnie trwają prace nad murami oporowymi oraz zbrojeniem i wylewaniem ścian budynku. Jak zapowiada Muzeum KL Plaszow, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, wykonanie pełnej bryły budynku planowane jest do końca roku.

W Memoriale powstanie wystawa, na której będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, obiekty wydobyte podczas badań archeologicznych, ale też indywidualne relacje, pamiątki, informacje o osobach, które przeszły przez obóz lub w nim zginęły.

− Obóz powstał dla krakowskich Żydów, ale przez to miejsce przeszło też około 3 000 Polaków – krakowian i mieszkańców podkrakowskich pacyfikowanych wsi. Ginęli w nim krakowianie, więźniowie gestapo, którzy byli rozstrzeliwani tu na polecenie władz policyjnych. Dlatego przygotowujemy to muzeum pod hasłem: „KL Plaszow to historia Krakowa”, bo jest to część wojennej historii tego miasta. Wystawa w Memoriale ma pokazać historię KL Plaszow. Zaczynamy od opowiadania o tym, że obóz powstał na cmentarzach żydowskich, a kończymy informacją o powojennej pamięci i sposobach upamiętnienia tego miejsca. Opowiemy między innymi o Pomniku Ofiar Faszyzmu, „Liście Schindlera”, ale także pracach wielu badaczy, dzięki którym pamięć o KL Plaszow przetrwała – mówiła Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum KL Plaszow w wywiadzie udzielonym przed udostępnieniem obozowego terenu zwiedzającym.

W Memoriale znajdą się też biura muzeum, biblioteka, sala spotkań, magazyny. Przy budynku będzie parking, który pozwoli na przyjmowanie zwiedzających w sposób możliwie mało uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2025 roku.

Więcej o tym jak będzie wyglądać nowe muzeum pisaliśmy tutaj: 

Podziemne muzeum powstanie naprzeciwko galerii Bonarka [wizualizacje]

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie