Trwa budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich z krakowskim ZOO (ZDJĘCIA)

Zakończono prace związane ze wzmocnieniem gruntu oraz posadowieniem obiektu na płycie fundamentowej przy budowie nowego pawilonu w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Z początkiem roku rozpoczną się prace porządkowe i przygotowanie miejsca pod montaż dźwigu budowlanego, a następnie prace związane z wykonaniem zasypów.

Przypomnijmy, że trwa budowa kolejnej atrakcji w zoo. W miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów, na zlecenie ZIM powstaje pawilon dla szympansów i makaków japońskich. 

Po wyburzeniu starych zabudowań, wykonawca przystąpił do zabezpieczenia zabytkowych, pochodzących z 1967 r. ceramicznych dekoracji autorstwa Heleny i Romana Husarskich, które niegdyś zdobiły pawilony dla dużych kotów. Z uwagi na dodatkowe wytyczne konserwatorskie, ten zakres zadania był dużo większy niż pierwotnie planowano. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod konserwatorskich udało się bezpiecznie zdemontować mozaiki oraz poddać je konserwacji. 

Po wyburzeniu starych zabudowań i zabezpieczeniu zabytkowej mozaiki, wykonawca przystąpił do robót ziemnych. W ich trakcie okazało się, że ze względu na warunki gruntowe, należy zmienić metodę posadowienia nowego pawilonu. Zamiast fundamentów liniowych, zastosowana będzie tzw. płyta fundamentowa, dzięki której budynek będzie bardziej stabilny.

Udało się ocalić od zapomnienia mozaikę z krakowskiego ZOO

Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

fot. ZIM w Krakowie

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie