Trwa budowa wiaduktu nad „zakopianką” w Gaju. Będzie miał ponad 120 metrów długości

Musisz przeczytać

Trwają prace przy budowie węzła drogowego na „zakopiance” w Gaju. Głównym elementem węzła będzie długi na 122 m wiadukt w ciągu ulic Zadziele i Widokowa. Prace ruszyły w październiku 2022 r. Obecnie kierowcy mierzą się z dużymi zmianami i utrudnieniami w ruchu na DK7.

Budowany wiadukt nad DK7 będzie miał ponad 120 m. Na wiadukcie oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się pomiędzy ulicami Zadziele i Widokową. Dodatkowo powstaną pasy włączania na DK7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa.

Z uwagi na brak widoczności, obecne skrzyżowanie w Gaju, do którego dojeżdża się „pod górę”, to najbardziej niebezpieczne miejsce na DK7 Kraków–Myślenice. Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów. Nowy wiadukt poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Poza tym istniejąca kładka jest na tyle daleko od skrzyżowania, że mieszkańcy często decydują się na przebieganie przez zakopiankę. W latach 2016–2021 doszło w Gaju do ośmiu wypadków, w których 11 osób było rannych, a jedna zginęła. Sytuację diametralnie zmienić ma wybudowanie węzła.

W związku z pracami od poniedziałku, 13 marca,  wprowadzono zmiany w  organizacji ruchu w tym rejonie. Zmiany dotyczą jezdni prowadzącej z Krakowa w kierunku Myślenic. Jezdnia został zwężona, ruch samochodów  odbywa się lewym pasem. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Taka organizacja ruchu potrwa ok. 4 tygodnie i będzie obowiązywała cyklicznie – od 7:00 w poniedziałki do 17:00 w czwartki. W czwartki po południu będzie przywracana dotychczasowa organizacja ruchu (2 pasy w kierunku Myślenic) i będzie ona obowiązywała w piątki i w weekendy, czyli w okresie większego ruchu pojazdów. W poniedziałki rano będziemy ponownie zwężać jezdnię do jednego pasa. Zmiana organizacji ruchu jest konieczna, żeby przeprowadzić prace związane z palowaniem pod podporę wiaduktu drogowego, który będzie poprowadzony nad DK7. 

Umowę z wykonawcą budowy wiaduktu (Eurovia oraz Nowak-Mosty) podpisano w październiku 2019 r. Węzeł Gaj powinien być gotowy na przełomie 2023 i 2024 r. Wartość inwestycji wynosi prawie 32 mln zł.

(JS)

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca