Jeśli dziś jest piątek, to na ulice wychodzą protestujący. Trzy manifestacje w Krakowie

W piątek, 29 października 2021 roku na ulice Krakowa znowu wyjdą protestujący. Wieczorem zaplanowane są trzy manifestacje.

O godz. 18 na Rynku Głównym w Krakowie protest organizuje Ogólnopolski Strajk Kobiet. To manifestacja pod hasłem „Nie oddamy prawa do dumy i koloru!” przeciwko zapisom obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej prawo do zgromadzeń publicznych. Według tego projektu zakazane mają być marsza równości i manifestacje LGBT. „Nie przestaniemy upominać się o nasze prawa, przypominać, że chcemy edukacji seksualnej, by ratować młodych, równości małżeńskiej, by prowadzić spełnione życie, ustawy o uzgodnieniu płci, by godnie żyć, penalizacji przestępstw z nienawiści, by żyć także bez strachu. Chodźcie do nas w piątek o 18.00 na Rynek Główny w Krakowie (od strony Wieży Ratuszowej), by o tym wszystkim przypomnieć” – zachęcają organizatorki.

Również o godz. 18, ale kilkaset metrów dalej Komitet Obrony Demokracji organizuje spotkanie w rocznicę samospalenia Piotra Szczęsnego. „Jak co roku spotkamy się, żeby uczcić pamięć Piotra Szczęsnego, który w 2017 r., w tragicznym geście protestu, dokonał samospalenia na schodach Pałacu Kultury. Gromadzimy się w pobliżu dębu Jego pamięci, pomiędzy Collegium Novum a ul. Olszewskiego, w piątek 29 października o godz. 18. Zachęcamy do przynoszenia zniczy lub kwiatów, szczególnie w kolorze białym. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o nieprzynoszenie nieosłoniętych świec” – czytamy w zapowiedzi manifestacji.

Trzecie zgromadzenie odbędzie się przed budynkiem Sądu Okręgowego w Krakowie o godz. 19.30. To protest w obronie wolnych sądów. „Utwórzmy łańcuch światła dla wolnych sądów! Wobec coraz częstszych przypadków ingerencji w niezawisłość sędziów przez władzę polityczną musimy wszyscy stanąć murem za tymi którzy są represjonowani. W Polsce są to Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn, Marta Pilśnik, Adam Synakiewicz i wielu innych. W Krakowie są to sędziowie Maciej Ferek, Beata Morawiec, Wojciech Maczuga, Katarzyna Wierzbicka, Maciej Czajka, Waldemar Żurek. Walczmy o niezależne sądownictwo jako warunek istnienia demokracji. Przynieście ze sobą światełka, przekażcie tę informację rodzinie, znajomym, udostępniajcie ją, aby pokazać jak ważne dla nas są ideały wolności i demokracji. Jest to protest apolityczny, więc prosimy o nieprzynoszenie emblematów partyjnych i niewznoszenie haseł o takim charakterze. Zachęcamy do przyniesienia świec zabezpieczonych przez rozlewaniem wosku” – czytamy w zapowiedzi piątkowej manifestacji przed budynkiem sądu.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie