Tu są grzyby pod Krakowem. W weekend może być ich prawdziwy wysyp!

Musisz przeczytać

Przed nami weekend, a ponieważ synoptycy przewidują rozpogodzenie i delikatne ocieplenie – możemy spodziewać się wysypu grzybów w podkrakowskich lasach. Większość miłośników zbierania grzybów swoje ulubione i sprawdzone miejsca, gdzie można znaleźć sporo prawdziwków, podgrzybków czy kani, trzyma w tajemnicy, ale niektórzy nie mają nic przeciwko, aby zdradzić najlepsze „miejscówki”. Z Krakowa to czasami ledwie kilkanaście minut jazdy. 

Doświadczeni grzybiarze wiedzą, że sukces grzybobrania w dużej mierze zależy od wyboru miejsca. Jeśli nie wiemy dokąd iść, możemy wrócić do domu z kilkoma nędznymi kurkami, zamiast kosza borowików. Dlatego też prezentujemy Wam sprawdzone miejsca na grzybobranie w okolicach Krakowa. Z powodu szuszy zbiory mogą nie być aż tak owocne jak w poprzednich latach, ale z tych miejsc na pewno nie wrócicie z pustymi rękami.

Małopolskie lasy słyną z obfitości. Można tam znaleźć m.in. borowiki, podgrzybki, koźlaki, rydze, maślaki czy kurki. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, bo jak się okazuje, nie każdy kompleks leśny daje takie same możliwości.

Od czego zależy, na jakie grzyby natrafimy w danym miejscu? W lasach iglastych warto szukać borowików, lubią one bowiem rosnąć pod sosnami i świerkami. Na podgrzybki można natknąć się praktycznie wszędzie, rosną one bowiem zarówno w lasach sosnowych, jak i liściastych czy mieszanych. Preferują trawiaste podłoże z wilgotnym poszyciem. W lasach liściastych i mieszanych, głównie pod topolami, osikami, brzozami i grabami, a także na zboczach, królują koźlarze. Inaczej przedstawia się rzecz z maślakami – te preferują lasy iglaste, rosnąc najczęściej w trawach, szczególnie pod modrzewiami. Korzenie i pnie porastają z kolei opieńki. Można je spotkać nie tylko w lasach, ale także w parkach, sadach i ogrodach.

Lista miejsc polecanych przez grzybiarz w okolicach  Krakowa:

 – Zabierzów – Lasy Zabierzowskie – szczególnie Rezerwat Skała Kmity;

– Dolina Będkowska

– Okolice Zabierzowa

– Okolice Myślenic (zwłaszcza w okolicy miejscowości Stróże)

– Brody i Lanckorona

– lasy koło miejscowości Chorowice (blisko Mogilan)

– stoki góry Łopień

 – Chorowice – Rezerwat Cieszynianka;

 – Krzeszowice – lasy wokół Bartlowej Góry (należące do Parku Krajobrazowego Dolinki   Krakowskie) lub lasy okalające Tenczynek (Tenczyński Park Krajobrazowy);

 – Niepołomice – Puszcza Niepołomicka;

 – Biertowice – Pasmo Bukowca;

 – Radziszów – Las Bronaczowa;

 – Sułkowice – lasek Ptasznica;

– Myślenice, a także lasy obok wsi Stróża;

 – Szczyrzyc – dolina rzeki Stradomki;

 – Olkusz – Wyżyna Olkuska;

 – Zalesie i Zaborze – tereny Wyżyny Miechowskiej;

 – Brody i Lanckorona – lasy między Łysą i Lanckrońską Górą.

(JS)

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania na sprzedaż

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca