Uchwała antysmogowa. „Zdziwiłbym się, gdyby…”

– Wprowadzenie takiego rozwiązania to konieczność – zapewniał na antenie Radia Kraków poseł Kukiz’15, Józef Brynkus. Dziś uchwałą antysmogową dla całej Małopolski zajmie się Sejmik województwa.

Uchwała przewiduje zakaz montowania w domach pieców węglowych starszej generacji – dopuszczalne będą tylko te piątej klasy – a także zakaz ogrzewania domu odpadami węglowymi, tak zwanym mułem (więcej piszemy tutaj).

– Zakazowi powinny towarzyszyć inne działania, takie jak zabezpieczenie pieniędzy na wymianę pieców czy edukacja, zwłaszcza młodych” – mówił poseł Brynkus w porannej rozmowie Radia Kraków.

Rząd ma narzędzia, na przykład obniżenie ceny gazu. Mamy umowę, która nas zmusza do przyjmowania odpowiedniej ilości gazu z Rosji do 2022 roku. Należy skorzystać z tego, żeby ten gaz wykorzystać do celów grzewczych. Samorządowcy nie powinni tylko polegać na rządzie, powinni sami wprowadzać rozwiązania. Zdziwiłbym się jakby jakiś samorządowiec się wyłamał. Wymaga to odwagi, bo trzeba ludziom powiedzieć, że poniosą pewne koszty, ale one będą i tak mniejsze niż koszty leczenia różnych chorób – dodał polityk.

Całą rozmowa tutaj.

(źródło: Radio Kraków)

Najnowsze

Co w Krakowie