Ulice Krakowa zmienią swoje nazwy. ZTP ustawi nowe tablice na jeden dzień

Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny im. Ronalda Reagana – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

W niedziele 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji już po raz trzeci wybrane ulice zmienią swoje nazwy.

– Pragniemy tworzyć miasto praw człowieka, włączającą i zbudowaną na szacunku wspólnotę lokalną, wrażliwą i reagującą na krzywdę drugiej osoby. Kraków dla równości to nie tylko hasło, to dziesiątki zadań w obszarze równego traktowania, w edukacji, kulturze, bezpieczeństwie czy zdrowiu, które sprawiają, że Kraków w sposób mądry i inkluzywny odpowiada na różnorodne potrzeby każdej mieszkanki i mieszkańca. W niedzielę, 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka będziemy celebrować najważniejsze dla na wartości, symbolicznie w przestrzeni miasta – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś-Janowska, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

Zarząd Transportu Publicznego przygotował specjalne tablice, z nowym wyglądem, nawiązującym do wprowadzanego właśnie Systemu Informacji Miejskiej. Na kremowym tle umieszczono napisy z nazwami nawiązującymi do idei, którymi krakowianie powinni kierować się na co dzień.

I tak Plac Wszystkich Świętych stanie Placem Praw Człowieka, wspomniana już ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, Pl. Centralny – Pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a Al. Focha stanie się Al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

To te same tablice, które zrobiono na tę okoliczność w latach ubiegłych. W zeszłym roku koszt demontażu starych tablic, montażu tablic „równościowych” i ponownego montażu starych tablic wyniósł około 2400 zł.

 – W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka istnieje szczególna potrzeba rozmów na temat równości, szacunku wobec drugiego człowieka i bogactwa, jakie płynie z różnorodności. Biblioteka stanowi naturalne miejsce dla takich dyskusji. Jest to centrum spotkań i źródło opowieści o świecie dla osób w różnym wieku. Książki posiadają zdolność kształtowania wrażliwości oraz opowiadania historie, które potrafią zmienić świat – tlumaczy krakowski magistrat. 

Zakończył sie montaż Systemu Informacji Miejskiej. 650 nowych tablic w całym Krakowie

Jarek Strzeboński 

11 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie