Ulubione danie krakowian to… cheeseburger?

Musisz przeczytać

Czy ulubione danie krakowian to cheeseburger? Tak przynajmniej wynika z Raportu Food Trendów 2022 przygotowanego na podstawie dostaw Pyszne.pl.

Autorzy raportu pod lupę wzięli wszystkie zamówienia Pyszne.pl w 2022 roku, które spłynęły od ponad 3,5 miliona aktywnych użytkowników portalu. Najwięcej zamówień pojawia się od tych klientów, którzy po prostu nie mają czasu lub ochoty na samodzielne gotowanie, niewiele mniej od tych, którzy po prostu są głodni lub mają ochotę na ulubioną przekąskę.

W pierwszej piątce ulubionych kuchni Polaków znalazły się: włoska (najczęstsze zamówienia to: pizza margherita, capricciosa i pepperoni), amerykańska (cheeseburger, nuggetsy, burger klasyczny), polska (schabowy, pierogi ruskie, rosół z makaronem), chińska (kurczak chrupiący, kurczak słodko-kwaśny, sajgonki) oraz arabska (rollo kebab, kebab w bułce i kebab box). To właśnie kuchnia arabska najbardziej zyskała na popularności w ostatnich 12 miesiącach, w czym niewątpliwa zasługa kebabu. Był on najczęściej zamawiany m.in. w Katowicach, Lublinie i Wrocławiu. W Krakowie za to nie znalazł się nawet w pierwszej trójce. W naszym mieście triumfował cheesburger, przed kurczakiem po wietnamsku i pierogami ruskimi.

Autorzy raportu prześledzili również średnie ceny najcześciej oferowanych dań: burgera i pizzy. Ten pierwszy najdroższy był w Warszawie (27,32 zł), ale w Krakowie można było go kupić tylko trochę taniej, bowiem średnio za 26,46 zł. Najtaniej za to (23,04 zł) było w Poznaniu. Pizza znów najwięcej kosztowała w Warszawie (41,61 zł), o 1,5 zł taniej było w Łodzi. W Krakowie za włoski przysmak płaciliśmy średnio 39,75 zł, a najtańszy ponownie był Poznań, gdzie pizzę zamawiano średnio tylko za 34,29 zł.

2022 był kolejnym rokiem ze wzrostem liczby i wartości zamówień potraw wegetariańskich i wegańskich, które stanowiły już 17% całości dostaw portalu. Wszystko wskazuje zatem na to, że w tym roku już co piąte zamówienie nie będzie zawierać  mięsa. To zresztą tylko jeden z wniosków z raportu, którego całość można zobaczyć tutaj: https://www.pyszne.pl/deals/raport-food-trendow-2022/

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca