Uniwersytet Jagielloński otwiera kierunek „sztuczna inteligencja”. Zamyka płatną medycynę

Sztuczna inteligencja znalazła sie  wśród nowych kierunków, które od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Kierunkiem, na który już nie będzie rekrutacji, jest medycyna niestacjonarna, odpłatna.

Elektroniczna rejestracja na Uniwersytet Jagielloński rusza 4 czerwca i można przypuszczać, że na niektórych kierunkach o miejsce na studiach będzie trudno. Zwłaszcza, że podczas pierwszej tury zeszłorocznej rekrutacji o możliwość studiowania na najstarszej polskiej uczelni walczyło ponad 34,6 tys. osób, a więc ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej.

Sztuczna inteligencja to kierunek uruchamiany na studiach dziennych pierwszego stopnia, na Wydziale Matematyki i Informatyki. Nową propozycją na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia jest też East European Studies: Languages and Discourses (Studia Europy Wschodniej: języki i dyskurs), które prowadzone będą w języku angielskim na Wydziale Filologicznym.

Kierunki te są odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy i zmieniającą się sytuację geopolityczną. Aby dostać się na sztuczną inteligencję (AI), trzeba spełnić wysokie wymagania, m.in. zdać na maturze matematykę i informatykę na poziomie rozszerzonym. Zaś program kierunku East European Studies przewiduje intensywną naukę języków rosyjskiego i ukraińskiego.

Trzy nowe kierunki UJ otwiera na studiach dziennych drugiego stopnia. Są to: dietetyka kliniczna (Wydział Lekarski), analiza danych społecznych (Wydział Filozoficzny) i pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną (Wydział Filozoficzny).

Na każdym z nowo otwieranych kierunków jest odrębny limit przyjęć dla studentów polskich i zagranicznych. Np. na sztucznej inteligencji przewidziano 20 miejsc dla Polaków i 2 miejsca dla obcokrajowców, na East European Studies po 15 dla Polaków i cudzoziemców.

„Liczba miejsc dla kandydatów cudzoziemców zwiększa się, szczególnie w ostatnich dwóch latach. W tym roku przewidzianych jest ok. 2,5 tys. miejsc. Notujemy rokrocznie ok. 4 tys. rejestracji” – powiedział kierownik działu rekrutacji na studia Kamil Gajęcki.

Uczelnia uruchamia pięć nowych kierunków, ale i podobną liczbę zamyka. Wśród zamykanych jest kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym. W tym roku nie odbędzie się rekrutacja na te studia. Wstrzymanie rekrutacji na medycynę niestacjonarną, uczelnia tłumaczy słabnącym zainteresowaniem kandydatów i tym, że coraz mniej osób je kończyło. Zdaniem przedstawicieli uniwersytetu związane to było też m.in. z kosztami tych studiów. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

46 tysięcy złotych za rok nauki. Koniec płatnej medycyny w Collegium Medicum UJ

 

Najnowsze

Co w Krakowie