46 tysięcy złotych za rok nauki. Koniec płatnej medycyny w Collegium Medicum UJ

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zamierza prowadzić rekrutacji na kierunek lekarski niestacjonarny na najbliższy rok akademicki. Powodem takiego planu jest słabnące zainteresowanie tymi studiami oraz fakt, że coraz mniej studentów je kończyło. Całkowity koszt studiów w ostatnim procesie rekrutacyjnym osiągnął 276 tysięcy złotych, z rocznym czesnem w wysokości 46 tysięcy złotych.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego  złożyło wniosek do ministerstwa zdrowia w sprawie zawieszenia rekrutacji na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym podczas tegorocznej rekrutacji. 
– Powodem tej decyzji była malejąca od 2022 roku liczba kandydatów zainteresowanych tą ścieżką edukacyjną, co wymuszało organizowanie dodatkowych naborów oraz przyjmowanie studentów z niższymi ocenami z matury. Niewątpliwe ma to związek m.in z uruchamianiem studiów lekarskich na wielu nowych uczelniach w Polsce – mówi w rozmowie z KRKNews.pl  Adam Koprowski, rzecznik prasowy uczelni.

Uczelnia odnotowuje też spadającą liczbę osób kończących kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym. Może to wynikać ze znacznych kosztów związanych z tego typu edukacją. 

 – Całkowity koszt studiów w ostatnim procesie rekrutacyjnym osiągnął 276 tysięcy złotych, z rocznym czesnem w wysokości 46 tysięcy złotych – wylicza Adam Koprowski

Limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym w roku 2023/2024 wyniósł 50 miejsc. W 2023 r. studia te rozpoczęły 54 osoby, w 2022 – 42, w 2021 – 46, w 2020 – 49.

Jeżeli chodzi o kierunek lekarski w trybie stacjonarnym, to każdego roku przyjmowana jest podobna liczba kandydatów, czyli ok. 240 osób (w 2023 r. przyjęto 244 osoby, w 2022 – 243, w 2021 – 243, w 2020 – 239).

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.

Do uruchomienia w 2025 r. kierunku lekarskiego w trybie stacjonarnym przygotowuje się Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Podpisał już umowę o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi w Małopolsce. UKEN planuje, że limit przyjęć na I rok studiów wyniesie maksymalnie 100 osób. Więcej o planach uczelni pisaliśmy tutaj: 

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowe będzie kształcić lekarzy i pielęgniarki

 

Opony motocyklowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Najnowsze

Co w Krakowie