Uniwersytet Jagielloński stawia na sport! Kampus na Ruczaju zostanie rozbudowany

Musisz przeczytać

Wkrótce ruszy budowa Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Przetarg na wartą ponad 26 mln złotych inwestycję został właśnie rozstrzygnięty. Za kilkanaście miesięcy studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję o wybudowaniu na kampusie Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Najkorzystniejszą ofertę w zakończonym postępowaniu przetargowym na wykonanie robót budowlanych złożyła firma GretaSport z Dąbrowy Górniczej, która swoje prace wyceniła na nieco ponad 26,6 mln złotych.

W ramach projektu – u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej – powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się siłownia, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz sala konferencyjna i trybuny z 330 miejscami. W planach jest również kilka boisk do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury – siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Teren, na którym wyrośnie sportowy kompleks, stanowi obszar o istotnych walorach przyrodniczych. Ponieważ Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zależy na ich utrzymaniu, władze uczelni zleciły dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Specjaliści z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera opracowali szereg rozwiązań, które zostaną zrealizowane. Zakładają one liczne kompensacje przyrodnicze, tj. budowę zbiornika wodnego do rozmnażania się płazów, reintrodukcję wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych UJ pozyskał od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha i mocno ograniczył pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko.

Termin realizacji zaplanowano na 18 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 roku.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

8 KOMENTARZE

8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca