Uniwersytet Jagielloński uruchamia „nietuzinkowe” studia poświęcone lekom

fot. plasticrevolver via Foter.com

Collegium Medicum UJ planuje uruchomienie specjalnych studiów poświęconych lekom. Drug Discovery and Development będzie pierwszym takim kierunkiem w Polsce i jednym z siedmiu w Europie. Rekrutacja, na te, jak podkreślają władze uczelni „nietuzinkowe” studia już trwa.

Studenci będą zgłębiać tajniki odkrywania i rozwoju leków, co dotychczas było domeną specjalistów pracujących w firmach farmaceutycznych. Jak przekonują przedstawiciele uczelni, to wiedza bardzo specyficzna i „hermetyczna”, a pierwsze podręczniki na temat odkrywania i rozwoju pojawiły się dopiero niedawno.

Nowy kierunek tworzony jest z myślą o absolwentach z tytułem co najmniej licencjata z zakresu farmacji, chemii, biologii czy medycyny. Warunkiem koniecznym do podjęcia nauki jest dobra znajomość języka angielskiego.

Skąd pomysł na taki właśnie kierunek? Jak wyjaśnia prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ, nauka na studiach farmaceutycznych skupia się głównie na istniejących już substancjach. – Farmacja to kierunek najlepiej przygotowujący do pracy w branży związanej z lekiem, ale skupiający się jednak na leku już dopuszczonym do obrotu. Na zajęciach prowadzonych w ramach kół studenckich lub podczas pisania prac magisterskich wykonujemy prace naukowe na temat nowych substancji potencjalnie leczniczych, ale w czasie zajęć dydaktycznych, koncentrujemy się głównie na tym, jak działają zarejestrowane leki – tłumaczy.

Zaznacza, że wiedza na temat odkrywania i rozwoju nowych farmaceutyków pojawia się tylko jako fragment niektórych przedmiotów lub fakultetów, a student kończący farmację ma na ten temat jedynie pewne ogólne pojęcie, które nie jest wystarczające, do bycia konkurencyjnym w tak innowacyjnej branży jak farmacja. Po ukończeniu studiów, ich absolwent będzie w pełni uzbrojony w wiedzę potrzebną do podjęcia pracy w działach R&D firm farmaceutycznych.

Zobacz także