W 2026 roku wszystkie tramwaje w Krakowie będą niskopodłogowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na dostawę nowych tramwajów. Krakowski przewoźnik chce zamówić do 90 sztuk niskopodłogowych wagonów. Do 2026 roku wszystkie tramwaje jeżdżące po Krakowie w 2026 roku będą niskopodłogowe

MPK już od roku przygotowuje sie do planowane przetargu. W 2022 roku miejski przewoźnik rozpoczął wstępne konsultacje rynkowe z producentami przed planowanym zakupem. Zgodnie z planami przewoźnika, pojazdy miałyby zostać dostarczone do 2026 r.

 – Zakup nowych tramwajów spowoduje, że wszystkie tramwaje jeżdżące po Krakowie w 2026 roku będą niskopodłogowe i z klimatyzacją. To jednak, jak dużo nowych tramwajów ostatecznie uda się zamówić będzie zależało od możliwości finansowych oraz uzyskanych środków ze źródeł zewnętrznych (m.in. KPO) – informują urzędnicy miejscy.

Przygotowany przetarg będzie dotyczył zakupu w sumie 90 nowych niskopodłogowych tramwajów wyposażonych w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością. MPK planuje zamówić zarówno wagony o długości ponad 30 m ( jednokierunkowe jak i dwukierunkowe, typu Lajkonik), jak i  wagony o długości ponad 40 m (typu Krakowiak).

Przypomnijmy. W ubiegłym miesiącu zakończył się wart ponad miliard złotych kontrakt na dostawę 110 tramwajów Lajkonik. Zakończenie dostaw Lajkoników sprawiło, że niskopodłogowe tramwaje we flocie MPK stanowią już ponad 90 proc. floty. Nowe tramwaje przewożą pasażerów na 10 z 23 istniejących obecnie linii w mieście.

Zakończyła sie dostawa wszystkich Lajkoników. 110 Lajkonik już w Krakowie

Jarek Strzeboński 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie