W Bronowicach będzie bezpieczniej?

Zarząd Dróg Miasta Krakowa szuka wykonawcy „wyniesionego” przejścia dla pieszych przy ul. Na Błonie. To jeden z realizowanych obecnie przez Urząd Miasta Krakowa projektów budżetu obywatelskiego. Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, wyniesione przejście w tym miejscu pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów poruszających się trasą Młynówki Królewskiej oraz dzieci z okolicznych szkół licznie korzystających z przejścia.

„Inicjatywa budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych wyszła ze strony mieszkańców dzielnicy. W najbliższej okolicy znajdują się dwie podstawówki oraz liceum” – mówi w rozmowie z KRKnews radny dzielnicy VI Bronowice Michał Płaza – „W najbliższej okolicy powstały nowe bloki, zwłaszcza przy ulicy Filtrowej. Najpierw Mieszkańcy przygotowali petycję, później pojawił się pomysł, aby zgłosić budowę przejścia w ramach budżetu obywatelskiego”

Projekt przejścia został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w edycji 2019, gdzie po zatwierdzeniu przez urzędników miejskich wziął udział w głosowaniu. „I wygrał z dużą przewagą” – cieszy się radny Płaza i dodaje – „Niestety sama realizacja ma już prawie dwuletnie opóźnienie. Spowodowane to było rosnącymi cenami materiałów budowalnych i co za tym idzie trudnościami w znalezieniu wykonawcy, który zmieści się w budżecie ustalonym przez ZDMK. W ubiegłym roku nie udało się znaleźć wykonawcy, w tym roku po zwiększeniu budżetu jest szansa, że inwestycja zostanie zrealizowana”.

fot. UMK

Otwarcie ofert nastąpi 17 maja. Urzędnicy z magistratu planują, iż po podpisaniu umowy ewentualny wykonawca w ciągu siedmiu miesięcy nie tylko uzyska wszystkie potrzebne zgody i pozwolenia, ale też wybuduje przejście.

Samo przejście będzie miało rozwiązania, które do tej pory nie były stosowane w Krakowie. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa pieszym poprzez zmuszenie aut do zwolnienia przed pokonaniem samego przejścia, również rowerzyści „otrzymają” próg zwalniający. „Rowerzyści będą mieli lekkie wyniesienie ścieżki rowerowej. Wszystko dlatego, iż kierowcy nie widzą jadących po ścieżce rowerowej na przejściu rowerzystów ze względu na znajdujący się blisko budynek, który zasłania rowerzystów. Dlatego przejście będzie wyniesione z czterech stron” – mówi Michał Płaza.

Ciąg Młynówka Królewska jest bardzo licznie uczęszczanym traktem spacerowo – rowerowym prowadzącym do atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Samo przejście służy jako dojście do szkół, przedszkoli, sklepów, przystanków autobusowych i bloków. W porannym szczycie ul. Na Błonie jest bardzo ruchliwa. „Budowa wyniesionego przejścia przyczyni się do poprawy stanu technicznego infrastruktury w przedmiotowej lokalizacji, zwiększy bezpieczeństwo i komfort użytkowników ciągu spacerowego, okolicznych mieszkańców i spacerowiczów” – podsumowuje radny Michał Plaza.

Idea budowy wyniesionych przejść dla pieszych jest coraz bardziej popularna w Krakowie. Wyniesione przejścia, poprowadzone grzbietem progu spowalniającego, uspokajają ruch, zmuszając kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Aby bezpiecznie przejechać przez takie przejście, konieczne jest zredukowanie prędkości. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo pieszych, którzy zyskują dodatkowy czas na przekroczenie jezdni. W połączeniu np. z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, wyniesione przejścia pozwalają znacząco poprawić bezpieczeństwo.

Jarek Strzeboński

W tym miejscu będzie bezpieczniej

Zdjęcie 1 z 6

fot. KRKnews

Najnowsze

Co w Krakowie