W Empiku w Galerii Kazimierz będzie można zapłacić za pomocą skanu tęczówki

Od 12 czerwca  w salonie Empik w Galerii Kazimierz pojawi się możliwość płacenia przy pomocy skanu twarzy i tęczówek oczu. aką nowość udostępnia Empik we współpracy z Mastercard

Przedstawiciele Mastercard, PayEye i Empiku poinformowali, że od 12 czerwca br. w wybranych punktach sieci Empik będzie można autoryzować płatność za pomocą technologii fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Wprowadzenie tej technologii to efekt wspólnego pilotażu tych trzech firm. Rozwiązanie ma pozwolić na płacenie za zakupy przy pomocy skanu tęczówek oczu oraz twarzy, bez konieczności korzystania z fizycznej karty płatniczej, telefonu lub zegarka.

 – Jesteśmy dumni, że dostarczamy pierwsi na świecie technologię opartą o fuzję biometrii, czyli o dwa czynniki biometryczne, dzięki czemu jesteśmy najbardziej zaawansowanym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Tym bardziej się cieszymy, że – jako polska firma, która stworzyła od zera takie rozwiązanie – po sześciu latach bardzo długiej i wytężonej pracy mamy zaszczyt absolutny być częścią tego programu  – powiedział szef PayEye Daniel Jarząb.

Daniel Jarząb stwierdził, że „płacenie oczami” to – jego zdaniem – nowa rewolucja, która po płatnościach bezstykowych „jest chyba największą rewolucją, która czeka w tej chwili świat”. Podkreślił też, że typ płatności wprowadzany na polski rynek, czyli połączenie skanu tęczówek i twarzy, jest pierwszym na świecie.

Ten typ autoryzacji transakcji wiąże się z koniecznością instalacji aplikacji na smartfonie, która w pierwszym kroku wymaga zrobienia selfie. Zdjęcie przetwarzane jest w zaszyfrowany token, który przekazywany jest do bazy. Podczas pierwszej transakcji konieczne jest natomiast podanie numeru telefonu i (utworzonego wcześniej na smartfonie) PIN-u oraz spojrzenie w stronę terminala. Wtedy pobierany jest wzorzec biometryczny, następnie jest on tokenizowany, szyfrowany i łączony z selfie z telefonu.

Jak poinformowała prezeska grupy Empik Ewa Szmidt, nowy typ płatności będzie dostępny w salonach Empik w centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie, Alei Bielany we Wrocławiu, galerii handlowej Posnania w Poznaniu, Galerii Kazimierz w Krakowie oraz centrum handlowym M1 Czeladź. Dodała, że pilotaż potrwa co najmniej trzy miesiące z możliwością przedłużenia.

Patrycja Bliska 

Czy okulary zerówki są bezpieczne?

Najnowsze

Co w Krakowie