W Krakowie będzie program in vitro. Ma pozytywną opinię rządowej agencji

Być może już w marcu Rada Miasta Krakowa przyjmie Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Projekt uchwały w sprawie finansowania z budżetu miasta metody in vitro zgłosił przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec. Program ma pozytywna ocenę rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W poniedziałek, 8 marca 2021 roku przewodniczący Rady Miasta Krakowa złożył projekt uchwały, na mocy której w Krakowie realizowany będzie Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. To już czwarte podejście do finansowania metody in vitro z budżetu miasta. Za ostatnim razem (w 1999 roku) uchwałę uchylił wojewoda małopolski.

Dominik Jaśkowiec twierdzi, że tym razem nie będzie podstaw do takiej decyzji. – Usunęliśmy wszystkie uwagi, które zgłaszał wojewoda. Przeprowadziliśmy badania dotyczące niepłodności kobiet w Krakowie. I co najważniejsze – mamy pozytywna opinię rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – podkreśla przewodniczący Rady Miasta.

A co jeśli wojewoda jednak i tym razem zakwestionuje program in vitro w Krakowie? – Nie ma do tego żadnych podstaw prawnych, więc jeśli to zrobi, odwołamy się do sądu, co może wydłużyć czas oczekiwania na realizację samego programu – zaznacza Dominik Jaśkowiec.

In vitro dla mieszkańców Krakowa – konferencja przewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca

Posted by KRKnews.pl on Monday, March 8, 2021

Jeśli Rada Miasta przyjmie program in vitro, jego realizacja może ruszyć latem tego roku. Zakłada się, że maksymalnie skorzysta z niego do 600 par rocznie, ale przewodniczący rady nie kryje, że w pierwszym roku należy się raczej spodziewać o połowę mniejszej liczby. Na razie in vitro ma być finansowane z budżetu miasta przez dwa lata, ale jeśli będzie zainteresowanie, program zostanie wydłużony na kolejne lata. Rocznie potrzeba na ten cel ponad 2,9 mln złotych – przy założeniu finansowania zabiegów dla 600 par.

(GEG)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie