Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz trzydziesty zbierała pieniądze na sprzęt medyczny. Ten jubileusz radni Koalicji Obywatelskiej chcą uczcić nadając skwerowi w Krakowie imię WOŚP.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miałaby zostać patronem skweru w dzielnicy XIII Podgórze. Chodzi o skwer między ulicami: Karola Rollego, Władysława Warneńczyka, Sokolską. Projekt uchwały w tej sprawie został już złożony w Kancelarii Rady Miasta.
„Sztaby WOŚP w Krakowie zebrały przez te lata dziesiątki milionów złotych. Tylko w czasie ubiegłorocznego, 29. Finału zebrano 2 850 OOO złotych. W Krakowie nie ma chyba szpitala, w którym nie znajdowałyby się urządzenia z naklejonym czerwonym serduszkiem WOŚP, będącymi darem fundacji dla placówek służby zdrowia. Fundacja zakupiła w 2018 w trybie pilnym specjalistyczną karetkę dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego o wartości 600 tys. zł, a w tym roku za część zebranych podczas ostatniego Finału WOŚP środków, do krakowskich szpitali trafiły respiratory, ratujące życie chorym na Covid-19. To tylko wybrane przykłady spośród tysięcy. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na trwałe wpisały się w społeczny krajobraz Krakowa, niezwykle skutecznie uruchamiając w mieszkańcach naszego miasta, pokłady dobroczynności. W Krakowie nie ma publicznego miejsca, które uczciłoby ogromne zasługi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Krakowa. W związku z powyższym, korzystając z okrągłej, 30. rocznicy Finałów WOŚP, należy głosami Radnych Miasta Krakowa, ten oczywisty brak naprawić” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały zainicjowanej przez Koalicję Obywatelską.
(GS)



