W Krakowie wzrosło bezrobocie. Winne zwolnienia grupowe?

Tylko w pierwszych dwóch miesiącach  2024 r. zwolnienia w krakowskich firmach objęły ponad 1 tys. osób. W styczniu i lutym zgłoszono tyle osób do zwolnień grupowych, ile przez cały poprzedni rok. To najwięcej w skali kraju – wynika z raportu Grodzkiego Urzędu Pracy. W Krakowie odnotowano wzrost bezrobocia z 1,9 proc. w ostatnim kwartale ub. r. do 2,1 proc. na koniec marca. To i tak sporo poniżej średniej dla całego kraju. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 2,9 proc

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie w najnowszym wydaniu Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy przeanalizował  zwolnienia grupowe na początku tego roku. Zgodnie z tym raportem, w Krakowie pracę w zwolnieniach grupowych straciło w styczniu i lutym 986 osób – więcej niż w ciągu całego 2023 roku, kiedy zwolnieniami grupowymi objęto 954 osoby. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa – 627 osób, a dalej Olsztyn – 447 osób.

W sumie w pierwszym kwartale 2024 r. – od stycznia do marca – zwolnieniami grupowymi objęto w Krakowie 1140 osób – 437 osób w styczniu, 549 w lutym i 154 w marcu. Na koniec marca 2024 roku stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła 2,1 proc. W stosunku do ostatniego kwartału 2023 r. wartość ta wzrosła – wynosiła wówczas rekordowo niskie 1,9 proc.

Najwięcej pracowników w tym czasie zwolniła firma Aptiv. W KRKnews.pl opisywaliśmy kulisy tej sprawy. Z relacji naszych rozmówców wynika, że pracodawca ogłosił redukcję etatów „w przerwie na lunch”. W reakcji na te doniesienia kontrolę w firmie zapowiedziała inspekcja pracy, a pracownicy zrzeszyli się w związku zawodowym.

W ciągu kilku minut firma w Krakowie zwolniła 200 osób. Aptiv odpowiada na zarzuty

Wśród czynników, które mogły być powodem przeprowadzonych w Krakowie w pierwszym kwartale roku zwolnień grupowych, autorzy raportu wymienili m.in. długofalowe skutki inflacji, znaczący wzrost kwoty minimalnej przekładający się na wyższe koszty zatrudnienia pracownika oraz sezonowość. „Sporo działalności świadczy swoje usługi o cieplejszych porach roku. Ten ostatni trend jest obserwowany przez Grodzki Urząd Pracy od lat” – wskazał dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Marek Cebulak, cytowany w komunikacie.

Zdaniem urzędników GUP ważnym aspektem redukcji etatów na dużą skalę może być też optymalizacja procesów wewnętrznych zachodzących w firmach, która wynika z postępu technicznego lub została wymuszona kwestiami społecznymi. Ich zdaniem nie bez znaczenia pozostaje także rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie w pewnym stopniu zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka.

Miejsca pracy z Krakowa trafią do Indii? Kolejne zwolnienia w krakowskich korporacjach

Zgodnie z raportem GUP w ubiegłym roku zwolnieniami grupowymi najwięcej osób zostało objętych w Warszawie (ponad 10 tys.), Wrocławiu (2 548) i Poznaniu (1 229).

Najnowsze

Co w Krakowie