W niedziele każdy może się przejechać miejską taksówką Warszawa M20

W niedzielę, 30 czerwca, krakowianie będą mogli skorzystać z przejazdu zabytkowymi tramwajami i autobusami w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Po raz pierwszy będzie też możliwość skorzystania z przejazdu zabytkową taksówką MPK.

Dzisiaj być może trudno sobie to wyobrazić, ale w przeszłości, poza autobusami i tramwajami, w ramach usługi świadczonej przez krakowskiego przewoźnika można było podróżować także taksówką. Taką możliwość mieszkańcy Krakowa mieli przez ponad 35 lat, od 1956 roku. Po taksówki do MPK krakowianie dzwonili aż do listopada 1990 roku.

W pierwszych latach funkcjonowania taksówek mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszym okresie do tej floty taksówek dołączyły także inne pojazdy takie jak Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p.

Kiedyś można było w Krakowie zamówić taksówkę od… MPK. Niezwykła historia miejskich taksówek (ZDJĘCIA)

Po raz pierwszy w historii w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej pojawi się zabytkowa taksówka i będzie to Warszawa M20. Ten przepiękny samochód, który kiedyś był elementem komunikacji miejskiej, pojedzie na trasie między Podgórzem SKA a Rondem Grzegórzeckim w godzinach 11.00-15.00.

Na linii nr 0 z Dajwór do Cichego Kącika pojedzie po raz pierwszy norymberski wagon Zeppelin, który pochodzi z początku XX wieku z Norymbergi, a w Krakowie woził pasażerów w latach 40., 50. i 60. ubiegłego wieku. Wagon został pięknie zmodernizowany przez pracowników MPK. Warto się o tym osobiście przekonać. Zeppelin będzie kursował z innym norymberskim wagonem PN3

Na linii nr 15 z Cichego Kącika do Pleszowa pojadą wagony, które w Nowej Hucie kursowały w czasach PRL, a więc skład złożony z dwóch wagonów 105N, tramwaj 102Na z przyczepą 102ND oraz dwa norymberskie wagony T4 i B4

Na linii autobusowej nr M z Podgórze SKA do ronda Grzegórzeckiego pojadą najmniejsze krakowskie autobusiki – zabytkowe Nysy (czerwona i zielona) oraz współczesny malutki Karsan, który ma tylko ok. 6 m długości.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0, 15 i M zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie.

Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie