Polska Grupa Energetyczna Paliwa sp. z o.o. zachęca podkrakowskie samorządy do współpracy, dzięki której zapewnione będą płynne dostawy węgla, a jego cena dla mieszkańców będzie dużo niższa niż ta oferowana na rynku. A to z kolei szansa na to, że w piecach nie będą spalane śmieci.
Polska Grupa Energetyczna Paliwa specjalizuje się w dostawach wysokojakościowego certyfikowanego węgla na polski rynek. Jej klientami są zakłady energetyczne, ciepłownicze, odbiorcy przemysłowi oraz firmy pośredniczące w handlu węglem, w tym te z gmin okalających Kraków.
W obliczu trudnej sytuacji na rynku paliw i węgla spółka importuje węgiel opałowy, który może być wykorzystywany także przez odbiorców indywidulanych. W związku z tym wójtowie i burmistrzowie podkrakowskich gmin otrzymali pismo od prezesa zarządu PGE Paliwa sp. z o.o. Radosław Bandera. Jest w nim prośba o zaapelowanie do spółek komunalnych działających na ich terenie, by dokonały rejestracji w urzędzie skarbowym jako pośredniczący podmiot węglowy. Dzięki temu spółki gminne będą mogły kupować węgiel sprowadzony przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom podkrakowskich gmin.
Takie współdziałanie sektora spółek państwowych z lokalnymi spółkami komunalnymi stworzy skrócony do dwóch podmiotów łańcuch dostaw. A to z kolei da możliwość płynnego zakupu węgla na cele opałowe przed nadchodzącą zimą. Szybkie dostarczenie węgla do odbiorców indywidualnych jest ważne również z tego względu, że znacząco ograniczy spalanie w piecach śmieci i opon, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i powoduje zanieczyszczenie powietrza groźnymi związkami chemicznymi.
PGE Paliwa nie zapomina też o odbiorcach instytucjonalnych, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel opałowy. PGE zaoferuje go za ok. 2100 zł netto. Węgiel od spółki tym przypadku, będzie można kupić w minimalnej wielkości 25 ton.
Marek Adamski