Węzeł drogowy na zakopiance w Libertowie. Powstanie m.in. tunel i trzy kładki dla pieszych

Musisz przeczytać

Tunel pod zakopianką i trzy kładki dla pieszych powstaną na zakopiance w Libertowie. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na projekt i przebudowę węzła drogowego na zakopiance w Libertowie. O nowe rozwiązania na skrzyżowaniu w Libertowie i troskę o pieszych mieszkańcy gminy Mogilany upominali się od lat. Na realizacje zadania wykonawca będzie miał 39 miesięcy od dnia podpisania umowy. 

Przetarg zakłada kompleksową przebudowę układu drogowego w Libertowie. Zostanie zlikwidowane skrzyżowanie zakopianki z ulicami Góra Libertowska i Świetlista. Z krajowej nr 7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod zakopianką powstanie ponad 50-metrowy tunel, który pozwoli na bezpieczny, bezkolizyjny przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa

– Zlikwidowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. W tym miejscu z drogi krajowej nr 7 będzie można skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod zakopianką powstanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Będzie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania zbudujemy kładkę, która zastąpi przejście dla pieszych – wyjaśnia Kacper Michna, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W Libertowie w miejscu skrzyżowania powstanie tunel i trzy kładki dla pieszych, fot. GDDKiA

Na zakopiance zlikwidowane zostaną skręty w prawo ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i skręt w prawo w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic) oraz możliwości wyjazdu z tych ulic trasę do Krakowa i Zakopanego. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych powstanie kolejna kładka, a odcięte od zakopianki drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do DK7.

W okolicy nowego układu drogowego wzdłuż zakopianki zostanie poprawiona i uzupełniona sieć dróg lokalnych, co pozwoli kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na krajówkę w kierunku Krakowa i Myślenic. GDDKiA poszerzy drogę łącznikową po wschodniej stronie DK7 w Libertowie i przebuduje wjazdy na posesję. Wybudowane zostaną również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie zostanie zbudowane na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej, prowadzącej do tunelu pod zakopianką.

Poza dwiema wspomnianymi kładkami powstanie jeszcze trzecia, w okolicy obecnego przejścia w Libertowie, przy skrzyżowaniu zakopianki z ulicami Rumianą i Przylesie – w miejscu obecnego przejścia dla pieszych. Komfort mieszkańców poprawią ekrany akustyczne, wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty nad potokiem Olszynka na drogach dojazdowych.

(JS)

Szansa na piękne zęby – implanty w Krakowie

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca