Wiceprezydent Andrzej Kulig apeluje: niech każdy włączy się w walkę o dobry klimat

Niech każdy nie tylko obserwuje, co się robi, ale niech włączy się aktywnie w walkę o dobry klimat – apeluje wiceprezydent Andrzej Kulig przy okazji Światowego Dnia Ziemi.

Miasto od wielu lat prowadzi działania w ramach projektu „Kraków w dobrym klimacie”. Tegoroczny Dzień Ziemi jest okazją do promocji ekologicznych działań. We wtorek, 20 kwietnia 2022 roku, zostanie np. uruchomiony licznik ginących gatunków. – Wszystko to są działania, które mają nie tylko alarmować o niebezpiecznych zjawiskach, ale także pokazujące, że działamy – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig.

Wiceprezydent przypomina, że miasto zwróciło się do młodych ludzi, którzy mają niezwykłe pomysły na walkę o dobry klimat. W ramach piątej edycji „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” wyłoniono projekty, które są realizowane przez miasto. To np. kampania informacyjna wśród młodzieży oraz Ekokalendarz – pierwszy krakowski świadomości klimatycznej, a także promocja diety bezmięsnej wśród dzieci. – Realizując te projekty chcemy pokazywać, że walka o dobry klimat nie rozgrywa się tylko na poziomie państwa, ale w społecznościach lokalnych i inicjatywach oddolnych – przekonuje wiceprezydent Andrzej Kulig. I dodaje, że ważne jest, by najmłodsze pokolenia miały świadomość, że konieczne jest dbałość o klimat.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi to dwudniowe wydarzenie w plenerze, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.

W piątek, 22 kwietnia, posprzątamy razem Ziemię. Do zbierania odpadów na terenach zielonych można przyłączyć się w czterech dzielnicach zgodnie z harmonogramem:

 • o godz. 10.00 spotykamy się przy Nowohuckim Centrum Kultury w dzielnicy XVIII
 • o godz. 11.00 będziemy przy Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Dembowskiego 12)
 • o godz. 12.00 dotrzemy do placu zabaw w parku Aleksandry (przy Szkole Podstawowej nr 24 w Krakowie)
 • o godz. 13.00 będziemy już w dzielnicy X, gdzie spotkamy się na parkingu przy Swoszowice Centrum (ul. Myślenicka 133).

Na uczestników sprzątania planety czekają sadzonki roślin balkonowych, takie jak: petunie, surfinie, lobelie.

W sobotę, 23 kwietnia, zaplanowano wydarzenia przy alei Róż w godzinach od 11.00 do 17.00.

„Świętuj z nami, biorąc aktywny udział w wydarzeniu przygotowanym przez Urząd Miasta Krakowa i spółki miejskie oraz organizacje, które przygotowały liczne atrakcje dla uczestników” – zachęcają urzędnicy. Wśród nich znalazły się między innymi:

 • warsztat kulinarny: „Gotuję, nie marnuję – zrób 5 pierwszych kroków”
 • muzeum sprzętu elektrycznego i elektronicznego „Wystawa Wehikuł Czasu”
 • „Gra ekologiczna z Barbakusem”
 • „Woda nas kręci”, czyli koło fortuny pełne ciekawostek i przydatnej wiedzy związanej m.in. z oszczędzaniem wody
 • „Galeria na kropli”, czyli pracownia kreatywnych prac artystycznych
 • zabawa ruchowa „To się w ścieku nie mieści”
 • gry, zabawy i konkursy dla dzieci: „Ekoludki”, „Ekogąsienice”, „Drugie życie słoika”.

Wydarzenie jest częścią miejskiej kampanii promocyjno-informacyjnej „Kraków w dobrym klimacie”, o której przeczytasz tutaj.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie