Wiceprezydent Andrzej Kulig zapowiada walkę z nielegalnymi wyścigami

Na terenie miasta pojawią się nowe fotoradary. Kwestią do ustalenia jest, czy będą to nowe radary czy odcinkowe pomiary prędkości, albo oba te rozwiązania. Dlatego w przyszłym tygodniu wspólnie z prokuratorem okręgowym Rafałem Babińskim organizujemy spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Inspekcji Ruchu Drogowego, aby omówić kwestie formalne – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig w rozmowie z KRKnews.pl.

Po wypadku na moście Dębnickim wiceprezydent Krakowa zadeklarował utworzenie na terenie miasta sieci fotoradarów – Gęsta sieć fotoradarów jest konieczna, by przeciwdziałać organizowaniu w mieście nielegalnych wyścigów – mówi Andrzej Kulig. Jak dodaje sam nie jest zwolennikiem tak radykalnych rozwiązań, ale mogą okazać się konieczne – Trzeba sobie jasno powiedzieć: nielegalne rajdy organizowane na ulicach Krakowa mają całkowicie niedopuszczalny charakter. Są zagrożeniem dla mieszkańców i samych uczestników wyścigów. Musimy powiedzieć im stop  – podkreśla Andrzej Kulig. 

 – Nie mówimy tylko o radarach, ale również o odcinkowych pomiarach prędkości. Analizujemy wszystkie rozwiązania, które będą spowalniać ruch w godzinach nocnych –  Chcemy również włączyć miejski monitoring dróg do systemu – deklaruje wiceprezydent. 

Zdaniem Andrzeja Kuliga prewencyjne działania policji w godzinach nocnych, które mają zapobiegać nielegalnym wyścigom są niewystarczające – Zdolności policji do realizowania samodzielnie działań w celu ograniczenia nielegalnych wyścigów są mocno ograniczone, dlatego miasto chce włączyć się w działania prewencyjne. Chcemy wzmocnić działania policji właśnie poprzez rozwiązania techniczne, stąd pomysł z montażem fotoradarów – wyjaśnia wiceprezydent w rozmowie z KRKnews.pl 

O tym, że policja nie ma wystarczających  narzędzi, by ukrócić nocne wyścigi mówią sami policjanci. Wszystko przez obowiązujące przepisy, bowiem samo uczestnictwo w wyścigach nie jest nielegalne. Kierowców można karać tylko za np. przekroczenie prędkości lub jazdę pod wpływem alkoholu.

Krakowska policja tłumaczy, że praktycznie co „weekend prowadzi działania mające na celu przeciwdziałania nielegalnym wyścigom i generowanym przez nie niebezpiecznymi. W feralną noc, kiedy doszło do śmiertelnego wypadku przy moście Dębnickim, funkcjonariusze z komendy miejskiej przeprowadzili 46 kontroli i wystawili 34 mandaty karne na ponad 16 tys. zł, zatrzymali także trzy dowody rejestracyjne.

Andrzej Kulig zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element walki z nielegalnymi wyścigami, jakim są działania edukacyjne – Urząd Miasta rozpocznie akcję edukacyjną skierowaną do licealistów. W tym roku w szkołach średnich, w starszych klasach wdrożymy akcję edukacyjną, gdzie będziemy przestrzegać przed następstwami m.in. przekraczania prędkości, ale także innych złych nawyków, takich jak korzystanie z telefonów podczas jazdy – zapowiada wiceprezydent Krakowa.

Jarek Strzeboński

 

 

 

 

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie