Oni w święta nie próżnują. Będą łapać i karać mandatami

Od piątku na drogach jest więcej niż zwykle patroli policyjnych. Funkcjonariusze drogówki mają czuwać nad bezpieczeństwem kierowców i pieszych. A to oznacza, że będą reagowali na przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym.

W wielu miejscach kierowcy musza się liczyć z tym, że policjanci będą ich namierzać radarami. Wyłapywani będą nie tylko piraci drogowi, ale też kierowcy, którzy zbyt mocno nacisną na gaz tam, gdzie są ograniczenia prędkości.

Duża uwaga będzie zwracana na trzeźwość kierujących. – Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze – przypominają policjanci i dlatego apeluje o jazdę w trzeźwości.

Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.

Porady policjantów dotyczące bezpiecznego podróżowania:

• Przed wyjazdem sprawdźmy czy stan pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę. Samochód należy odśnieżyć i zadbać o prawidłową widoczność przez szyby. Warto skontrolować ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, poprawność działania świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.

• Zimą warto skorygować nieco styl jazdy na bardziej defensywny – mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na nieprzewidziane sytuacje mogące zaistnieć na śliskiej nawierzchni. Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda spowoduje, jeszcze większą senność.

• Należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, przestrzegać występujących ograniczeń prędkości /nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych – średnio to co 4 wypadek /.

• Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się po drogach, m.in. w pobliżu kościołów.

• Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewoźmy dzieci w fotelikach ochronnych (w razie zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie).

• Spotkania świąteczne – rodzinne, często są zakrapiane alkoholem. Nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Podczas ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia, tj. w okresie od 24 do 26 grudnia 2021 roku, w Małopolsce doszło do 9 wypadków – bez ofiar śmiertelnych, natomiast 13 osób zostało rannych. W tym czasie policjanci przebadali 4135 kierujących na zawartość alkoholu ujawniając 29 prowadzących pojazd w „stanie nietrzeźwości” (zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila). Na zawartość narkotyków przebadali 11 kierujących ujawniając 1 przypadek prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających. W ubiegłorocznym okresie świątecznym, nietrzeźwi kierujący spowodowali 2 wypadki, w których 3 osoby zostały ranne oraz przyczynili się do 4 kolizji drogowych.

Najnowsze

Co w Krakowie