Więcej zieleni, aktywności, lepsza infrastruktura… Krakowskie dzielnice mogą zmienić się nie do poznania

Załatają dziury w drogach, zbudują chodniki, zrewitalizują parki, zaktywizują mieszkańców. Krakowianie już zdecydowali, na co chcą przeznaczyć pieniądze z Budżetu Obywatelskiego i trzeba przyznać, że ich potrzeby były równie ciekawe, co zróżnicowane.

O inwestycjach w ramach BO w dzielnicach I – IX pisaliśmy TUTAJ. Dziś pora na dzielnice X – XVIII.

Mieszkańcy Swoszowic uznali, że przyszedł najwyższy czas, by zająć się remontami infrastruktury drogowej. Tu dziura w jezdni, tam problem z chodnikiem, gdzie indziej z krawężnikami. Można te wszystkie usterki zgłaszać i czekać na odpowiedź urzędników, ale można też wziąć sprawy w swoje ręce. Tak zrobili mieszkańcy Swoszowic i na remonty ulic oraz chodników w ich dzielnicy z BO zostanie przeznaczone aż 334 tys. zł.

Ale to nie wszystko, bo dzięki pieniądzom z BO nasadzona zostanie także zieleń na czterech osiedlach czy powstanie strefa workoutu.

Aż 16 (!) projektów z BO zostanie zrealizowanych w Podgórzu Duchackim. Największe fundusze pochłonie psi wybieg przy Stojałowskiego (464 tys. zł), a najmniej otwarte zajęcia biegowo-ruchowe na terenie Dzielnicy XI (4 tys. zł). Wśród wybranych zadań znalazła się też np. wiata rowerowa przy szkole podstawowej czy budowa ogrodu sensorycznego.

Wkrótce nie do poznania może zmienić się dzielnica Bieżanów – Prokocim. Powód? Mieszkańcy postawili tam na rewitalizację terenów zielonych. Zmienią się stawy w Parku Lilli Wenedy, doposażony zostanie również Park Aleksandry. Zadowolona jest również społeczność zgromadzona wokół klubów sportowych, bo stadion KS Kolejarz Prokocim zostanie oświetlony, a przy KS Bieżanowiance powstanie siłownia plenerowa z placem zabaw.

Bardzo konkretni okazali się mieszkańcy Podgórza, którzy blisko 1,5 mln zł z BO rozdysponowali na cztery projekty: Stadion Korony – Rewitalizacja 2.0, Zielony skwer  Mały Płaszów – Lipska, Bezpieczeństwo – szybko i skutecznie  oraz Mali Ratownicy, czyli projekt, który przyjął się niemal w każdej dzielnicy.

Z kolei w Czyżynach trzy projekty związane były z zielenią, ale zadowoleni będą również rowerzyści (powstanie ścieżka w okolicach ul. Medweckiego) oraz miłośnicy kina, bo w Parku Lotników organizowane będą seanse kina plenerowego.

Ponad milion złotych Mistrzejowice rozdysponowały między 11 projektami. Największy z nich to Trawiaste boisko na Oświecenia, ale boisko sportowe z pieniędzy z BO powstanie też przy szkole podstawowej nr 144.

Wizytówką Bieńczyc jest Zalew Nowohucki i właśnie na oczyszczanie wody w tym zbiorniku z BO zostanie przeznaczone 250 tys. zł. Taką samą kwotę pochłonie oświetlenie przejść dla pieszych w dzielnicy, a niewiele mniej zagospodarowanie terenu Plant Bieńczyckich wraz z ławeczką Józefa Strusia.

Z kolei w projektach BO na Wzgórzach Krzesławickich każdy znalazł coś dla siebie. Powstanie tam Rodzinny Ogród Wrażeń, zbudowany zostanie chodnik wzdłuż ul. Lubockiej, a także bieżnia lekkoatletyczna. Wyremontowany zostanie też Orlik przy Szkole Podstawowej Nr 129.Ciekawie zapowiada się także kurs komunikatywnego języka angielskiego dla seniorów.

Dzielnica Nowa Huta na inwestycje w ramach BO do rozdysponowania miała ponad 1,5 mln zł. Trzecia część tych pieniędzy przeznaczona została na skwer z miejscem rekreacji przy Brzeskiej – Zakępie, ale na BO zyskają również zwierzęta dzięki projektom 700 budek dla ptaków na 70-lecie Nowej Huty oraz Psie Stacje albo Kupa Wstydu.

Słowem – wkrótce niektóre miejsca Krakowa zmienią się nie do poznania, bo projektów zakwalifikowanych do realizacji jest znacznie więcej, a wszystkie znajdziecie TUTAJ.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie