Wielki sukces krakowskiej firmy. Została wybrana do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Westinghouse ogłosił wybór siedmiu polskich dostawców do wsparcia budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino oraz innych europejskich projektów. Wśród firm, które będą uczestniczyły w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej, znalazł się Mostostal Kraków. 

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse. Reaktory o mocy do 3750 MWe staną we wskazanej przez inwestora preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Wskazane przez Westinghouse firmy to, oprócz Mostostalu Kraków,: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.

Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych. Westinghouse wraz z firmą Bechtel pracowało przez ostatnie dwa lata nad tworzeniem łańcuchów dostaw w Polsce oraz wyborem i kwalifikacjami firm, które będą w nich uczestniczyć.

Westinghouse podpisał z nimi list intencyjny w sprawie ewentualne współpracy (memorandum of understending) w obecności amerykańskiego ambasadora Marka Brzezinskiego w jego rezydencji w Warszawie.

Polimex Mostostal Siedlce to przede wszystkim producent konstrukcji stalowych. Baltic Operator produkuje konstrukcje stalowe i urządzenia przeładunkowe, stosowane m.in. w portach czy elektrowniach. Mostostal Kielce specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, a Mostostal Kraków zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych. ZKS Ferrum to producent konstrukcji spawanych, w tym cystern, zbiorników, kotłów. Famak produkuje urządzenia przeładunkowe, a Energomontaż-Północ Gdynia wytwarza specjalizowane konstrukcje stalowe, także dla sektora nuklearnego.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej – na Pomorzu – miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie