Wraca bój o zieleń na Podwawelskim. Kolejne podejście do planu dla tego osiedla

Radni Krakowa dla Mieszkańców proponują powrót do prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Podwawelskiego. W ten sposób chcą uniemożliwić zabudowę terenu tzw. Ogrodnika na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. O swojej propozycji mówili na konferencji prasowej przed krakowskim magistratem.

Łukasz Gibała przypomniał, że niedawno toczyła się batalia o zieleń na osiedlu Podwawelskim. – Tam jest tak zwany teren Ogrodnika, jeden z niewielu skrawków zieleni, w sąsiedztwie jest mnóstwo bloków, mnóstwo ludzi, którzy chcieliby, żeby tam był park – stwierdził radny Gibała. Dodał, że kiedyś Rada Miasta jednogłośnie poparła pomysł utworzenia w tym miejscu parku. – Ale potem się okazało, że prezydent Jacek Majchrowski wymyślił taki plan zagospodarowania, żeby tam była wysoka zabudowa, żeby tam były bloki – mówił Łukasz Gibała. Ten plan został odrzucony przez Radę Miasta. – A teraz deweloper chce ten teren zabudować na tzw. wuzetce – powiedział lider Krakowa dla Mieszkańców (wuzetka – to decyzja o warunkach zabudowy wydawana tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

Za realizacją tego scenariusza mają przemawiać starania o sądowe wytycznie drogi dojazdowej do terenów, które mają być zabudowane. – Byłam świadkiem wizji lokalnej na osiedlu Podwawelskim – poinformowała Elżbieta Pytlarz, radna dzielnicy VIII Dębniki. – Propozycje wytyczenia drogi dojazdowej do terenów dewelopera były cztery, wszystkie są niepokojące dla mieszkańców, którzy są zdenerwowani tym, że będą musieli oddać albo plac zabaw, albo część własnych działek – mówiła Elżbieta Pytlarz. Radna zaznaczyła, że jedną z propozycji jest wytyczenie dojazdu prze ulicę Rozdroże. – Umożliwi to powstanie kolejnej trasy przejazdowej prze osiedle. Mieszkańcy są tym bardzo, bardzo zaniepokojeni – dodała radna dzielnicowa.

Paulina Poniewska, aktywistka miejska, ale też mieszkanka osiedla Podwawelskiego stwierdziła, że Rada Miasta odrzuciła plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Podwawelskiego, bo to „był zły plan” i „brał pod uwagę tylko interesy dewelopera, a nie brał pod uwagę potrzeb mieszkańców”. Paulina Poniewska podkreśliła, że mieszkańcy chcą planu dla osiedla Podwawelskiego, ale chcą, by na terenie Ogrodnika powstał park. Przypomnijmy, że w projekcie planu, który został odrzucony, tylko niewielka część Ogrodnika była przeznaczona pod zieleń parkową.

– Zaapelowaliśmy do prezydenta Jacka Majchrowskiego, żeby jak najszybciej wznowić prace nad nowym planem, który zagwarantuje, że w tym miejscu będzie zieleń – oznajmił Łukasz Gibała. Radni Krakowa dla Mieszkańców apelują też do innych klubów, by dołączyły się do inicjatywy zmierzającej do prac nad planem dla osiedla Podwawelskiego. Łukasz Maślona przypomniał, że jego klub zgłaszał poprawki do planu dla osiedla Podwawelskiego, by zielenią objąć większy obszar niż przewidywał to prezydencki projekt. – Jestem po spotkaniu w Wydziale Planowania, można jeszcze wrócić do tej koncepcji, może uda się wypracować kompromis – uchronimy zieleń i być może w jakiś sposób umożliwimy tam zabudowę, choć zapewne nie taką wysoką i nie z taką ilością bloków – mówił radny Maślona.

Fot. KRKnews

Plany zabudowy terenu tzw. Ogrodnika to nie jedyne zamierzenie inwestycyjne na osiedlu Podwawelskim. Od strony ulicy Konopnickiej ogrodzono spory teren i wycięto tam część drzew. Na blaszanym ogrodzeniu widnieje logo Eko Parku, który buduje w Krakowie mieszkania. Te teren objęty jest innym planem – dla obszaru Wilgi – i przewiduje możliwość powstania w tym miejscu hotelu. Poprosiliśmy dewelopera o przedstawienie swoich zamierzeń co do działek w rejonie osiedla Podwawelskiego, ale nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie