Wstrzymana budowa tramwaju do Mistrzejowic! Aktywiści przypięli się do drzew i maszyn!

Grupa aktywistów przypięła się do drzew i maszyn budowlanych na Młyńskiej 14 przy wycince drzew pod linię tramwajową KST IV Meissnera-Mistrzejowice. 
 
Przypomnijmy, że prezydent Krakowa zadeklarował 29 czerwca, że w ciągu miesiąca zostaną podjęte ostateczne decyzje w zakresie możliwości uwzględnienia postulatów mieszkańców. Do tego czasu prace będą prowadzone na terenach, które nie wzbudzały kontrowersji i nie są objęte analizą możliwych korekt projektowych.
 
Mimo to wycinki już ruszyły. W okolicach ronda Młyńskiego ścinane są kilkunastometrowe drzewa. Wykonawca, firma Gulerma deklaruje, że ominie drzewa i krzewy, na których – zgodnie z ustaleniami z konsultacji – analizowana jest jeszcze możliwość wprowadzenia zmian.
 
To zdenerwowało mieszkańców. W poniedziałek grupa aktywistów przypięła się do maszyn i drzew.
 
 
A wcześniej mieszkańcy zapowiadali zastosowanie innych środków. „Koniec z ignorowaniem głosu społecznego. Po 2 latach próśb, merytorycznych rozmów, przedstawiania audytów społecznych, uruchamiamy dziś obywatelską inicjatywę uchwałodawczą ws. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) dla zadania Tramwaj do Mistrzejowic. Według naszej propozycji całkowicie wycinamy finansowanie dla inwestycji w latach 2023 i 2024 z miejskiego budżetu. To oznacza, że prace budowlane powinny być wstrzymane. Wycinamy projekt z budżetu, a nie drzewa na terenie Mistrzejowic i Prądnika” – zapowiadali w grupie na Facebooku „Tramwaj na Mistrzejowice”. 
 
„Deklarujemy, że po spełnieniu podnoszonych od kilku lat postulatów społecznych, czyli ograniczenia inwestycji do budowy wyłącznie tramwaju oraz przebudowy infrastruktury wyłącznie z tramwajem kolidującej, wycofamy naszą inicjatywę, aby nie blokować budowy” – dodają. 
 
Sprawa ciągnie się od kilku miesięcy. Grupa mieszkańców protestowała już kilkakrotnie, m.in. pod stadionem Wisły przed ceremonią otwarcia Igrzysk Europejskich i wydawało się, że konflikt zażegnano. Prezydent Jacek Majchrowski obiecał, że miasto uwzględni postulaty mieszkańców. Jednak wycinka ruszyła o czym pisaliśmy tutaj.  
 

Temat budowy tramwaju do Mistrzejowic i związanej z tym wycinki drzew zdominował też środową sesje rady Miasta. Pięć poprawek do Wieloletniej Prognozy Finansowej zgłosił radny klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasz Maślona. Chciał, aby w tym oraz w następnym roku urzędnicy nie mogli wydać prawie 2,3 mln zł na budowę nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic. Przed głosowaniem nad poprawką odbyła się długa debata, w której udział wzięli radni, przedstawiciele magistratu i miejskich jednostek oraz protestujący mieszkańcy.

5 powodów, dla których warto zapisać się do szkoły motocyklistów

 

 

15 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie