Wybory do rad dzielnic jeszcze w tym roku. Dwa prawdopodobne terminy

Wybory do rad dzielnic nie zostaną przesunięte na przyszły rok, tak jak to się stało w przypadku wyborów do Rady Miasta i prezydenta Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że radnych dzielnicowych krakowianie będą wybierać w grudniu 2023 roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybory do krakowskich rad dzielnic muszą się odbyć nie wcześniej niż 14 dni przed upływem kadencji w dzielnicach, ale też nie później niż 30 dni od dnia zakończenia tych kadencji. Te obecne kończą się 2 grudnia 2023, a więc wybory powinny się odbyć między 19 listopada 2023 a 1 stycznia 2024.

Decyzja o zarządzeniu wyborów do dzielnic i wyznaczeniu terminu należy do Rady Miasta. Jak na razie swoje zdanie na ten temat wyrazili przewodniczący jednostek pomocniczych. I większość z nich opowiedziała się za tym, by wyborów do dzielnic nie przesuwać na przyszły rok. Przypomnijmy, że PiS w Sejmie przegłosował przedłużenie kadencji rad gmin i szefów gmin, ale nie jednostek pomocniczych. Szefowie dzielnic nie chcą, by wydłużano kadencję w dzielnicach. I tak wybory do dzielnic trzeba zorganizować osobno, nie wolno ich łączyć z samorządowymi.

Wszystko wskazuje więc na to, że wybory radnych dzielnicowych odbędą się jeszcze w tym roku. Przewodniczący krakowskich jednostek pomocniczych jako najlepsze terminy wskazują 3 i 10 grudnia 2023. Ale to radni miejscy ostatecznie zdecydują, czy któryś z tych terminów czy jakiś inny będzie dniem głosowania.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie