Wybory prezydenckie 2020. Aż 39 komitetów chce wystawić kandydata na prezydenta. Są dwa komitety Dudy

Pałac Prezydencki (fot. Wikimedia)

W poniedziałek 16 marca minął termin zgłaszania przez komitety wyborcze zamiaru wystawienia kandydata na prezydenta. Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiło się aż 39 komitetów. Są dwa komitety Dudy – jeden urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, drugi Jolanty Dudy.

Nie wiadomo, czy PKW przyjmie wszystkie zgłoszenia. Złożone w terminie dokumenty są jeszcze sprawdzane.

Ale PKW zarejestrowała już 21 komitetów wyborczych, w tym najważniejszych kandydatów: Andrzeja Dudy, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka. Podpisy poparcia mogą też zbierać Mirosław Piotrowski, kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja, czy Stanisław Żółtek, były wiceprezydent Krakowa i niedawny europoseł. Wystartować w wyborach chce także były poseł Marek Jakubiak i Kazimierz Świtoń.

Niespodzianką może być komitet Jolanty Dudy. To działaczka Światowego Kongresu Polaków. Jeśli udałoby się jej zebrać 100 tys. podpisów poparcia i zarejestrować jako kandydata na prezydenta, jej nazwisko na karcie do głosowania znalazłoby się tuż pod nazwiskiem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. O pomyłkę nie byłoby trudno, zwłaszcza, że jako pierwsze przy kratce na krzyżyk byłoby nazwisko Duda, a dopiero potem imię.

Kandydatów na prezydenta można rejestrować do 26 marca do godz. 24.00. PKW jako kandydata zarejestrowała już Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL, zgłoszeni do rejestracji są na razie Małgorzata Kidawa-Błońska z PO i Szymon Hołownia.

Grzegorz Skowron

Wybory prezydenckie 2020. Jak podczas epidemii zbierać podpisy? Wybory trzeba odwołać

Zobacz także