Wybory prezydenckie 2020. Prezydent Andrzej Duda złoży dymisję?

Musisz przeczytać

Prezydent Andrzej Duda może zrezygnować z zajmowanego stanowiska. Taki scenariusz umożliwiłby przesunięcie wyborów prezydenckich na lipiec. Taki scenariusz rysuje onet.pl, sam prezydent z niego kpi.

Jak informuje onet.pl. w obozie władzy poważnie rozważana jest dymisja prezydenta. Andrzeja Dudy. Portal potwierdził to w trzech niezależnych źródłach. Gdyby Andrzej Duda dobrowolnie zrzekł się stanowiska, to PiS mogłoby na nowo rozpisać wybory prezydenckie w dowolnym terminie do połowy lipca. I uciszyć zarzuty o naruszanie prawa podczas organizacji głosowania.

„W takiej sytuacji głową państwa staje się automatycznie marszałek Sejmu. Konstytucja mówi też, że w razie opróżniania urzędu prezydenta, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory „nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów”. To dałoby PiS duże pole manewru, bo takie wyjątkowe wybory można zorganizować nawet kilka dni po rezygnacji prezydenta, a najpóźniej 2,5 miesiąca po dymisji” -podaje onet.pl.

Więcej – https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-prezydenckie-2020-pis-rozwaza-dymisje-prezydenta-andrzeja-dudy/q8b1011

Przez chwilę wydawało się, że taki scenariusz, wydający się wręcz niewiarygodny,  będzie realizowany. Na godz. 8.15 w poniedziałek 4 maja zapowiedziano nagłe oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Szybko okazało się, że prezydent poinformował o rozpoczęciu budowy gazociągu Baltic Pipe.

A potem na Twitterze żartobliwie skomentował doniesienia o swojej dymisji: „Onet.pl podobno rozważa moją dymisję. W redakcji już głosowali i zdecydowali. Inne redakcje podchodzą do tego z pełną powagą. Klamka zapadła”.

W tym tygodniu powinno być wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Wciąż obowiązującym terminem jest 10 maja, ale przeprowadzenie ich za niespełna tydzień wydaje się coraz mniej prawdopodobne. – Jest bardzo prawdopodobne, że na 10 maja tych wyborów nie będziemy mogli przygotować, ze względu na napięcie polityczne – powiedział dziś rano w RMF FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

GS

Wybory prezydenckie 2020. Wszystkie terminy są jeszcze możliwe

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca