Większość kierowców boi się wysokich mandatów

Wysokie mandaty sprawiły, że jeździmy wolniej, jest mniej wypadków i ich ofiar. Jedno się nie zmieniło – pijani kierowcy wciąż masowo siadają za kierownicę.

Małopolska policja podsumowała styczniowe statystyki na drogach i zestawiła je z tymi sprzed roku. Widać znaczące spadki liczby wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych, stwierdzonych wykroczeń i nałożonych mandatów. Kwotami ściągniętymi z kierowców przekraczających przepisy drogówka się nie chwali – wprawdzie mandatów było mniej, ale wpływy z nich zapewne wzrosły. Od 1 stycznia obowiązuje bowiem nowy, znacznie wyższy niż wcześniej taryfikator mandatowy za wykroczenia w ruchu drogowym. Efekt? Kierowcy bardziej przestrzegają przepisów, jeżdżą wolniej, a więc na drogach jest bezpieczniej.

W Małopolsce w styczniu 2022 roku doszło do 100 wypadków, co – w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – oznacza spadek tego typu zdarzeń o 20 (o 16,6 %). W tych wypadkach zginęło 7 osób (w tym 6 pieszych) – to oznacza spadek liczby ofiar śmiertelnych o 3 (o 30 %) w porównaniu do stycznia 2021 roku. A rannych zostało 118 osób – spadek liczby rannych o 29 (o 19,7 %).

W związku z tym, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych, policjanci ruchu drogowego zintensyfikowali nadzór na przejściami dla pieszych, wobec czego w analizowanym okresie o 7,5 % wzrosła liczba ujawnionych przekroczeń prędkości w rejonach przejść dla pieszych. Jednak generalnie, na obszarze całego województwa, o 35 % spadła liczba ujawnionych przypadków złamania limitu dozwolonej prędkości jazdy, przy czym liczba ujawnionych przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym (czyli w sytuacji, gdy następuje obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy) obniżyła się aż o 71 % – podkreślają małopolscy policjanci.
Liczba ujawnionych wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych spadła o 47 %, a o 39 % spadła liczba ujawnionych wykroczeń popełnionych przez pieszych (przy czym np.
spadek o 33 % odnotowano też w kategorii nieustępowania pierwszeństwa pojazdowi).
O 42 % spadła liczba ujawnionych wykroczeń polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu. Liczba stwierdzonych wykroczeń polegających na korzystaniu podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku spadły o 23 %.

Liczba nałożonych przez policjantów środków karnych (mandaty, wnioski o ukaranie do sądu) na uczestników ruchu drogowego generalnie spadła o 30 % w porównaniu do stycznia 2021 roku, gdyż kierujący są obecnie bardziej zdyscyplinowani i policjanci mają mniej powodów do interwencji – twierdzą policjanci w swoim podsumowaniu. Nie ma w nim jednak kwoty, jaką kierowcy musieli w sumie zapłacić za swoje przewinienia.

I na koniec niepokojące statystyki. W styczniu 2022 małopolska policja zatrzymała 306 nietrzeźwych kierujących, w styczniu 2021 roku – 292. Pocieszeniem może być to, że na wzrost tych danych może mieć wpływ pandemia – rok temu byliśmy w wielkim lockdownie, więc ruch na drogach był mniejszy, a teraz praktycznie nie ma żadnych ograniczeń.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie