Za rok Kraków z pełną obwodnicą wokół miasta

Przełom 2023 i 2024 roku będzie kluczowy dla budowy krakowskiego ringu. Intensywne prace trwają  na S7 Widoma – Kraków i S52 Modlnica – Kraków Mistrzejowice, które są częścią obwodnicy Krakowa. 

Drogowcy zapewniają, że rok końcówka roku 2023 to będzie czas intensywnych prac na budowach dróg S7 i S52. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa jest zaawansowana w około 85%. Obecnie kluczowe prace trwają na odcinku od węzła Modlnica do połączenia drogi S52 z Trasą Wolbromską, zwaną również zachodnią obwodnicą Zielonek, w tunelu pod Zielonkami i w rejonie ul. Morcinka w Nowej Hucie. W pozostałych miejscach prowadzone są już głównie roboty wykończeniowe.

W budowie są dwa odcinki drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim, na północ od Krakowa: Miechów – Szczepanowice o długości 5,32 km oraz Widoma – Kraków Nowa Huta o długości 18,3 km.

Pierwszy z nich realizuje konsorcjum firm FABE POLSKA oraz SP SINE MIDAS STROY. Jest to odcinek, który połączy istniejące fragmenty trasy S7, oddane w ostatnim czasie do użytkowania. W 2021 r. oddano do ruchu odcinek Szczepanowice – Widoma, zaś we wrześniu 2023 r. odcinek Moczydło – Miechów. Odcinek zostanie oddany w drugiej połowie przyszłego roku.

Obecnie droga ekspresowa S7 łączy już zatem Miechów z Kielcami, Radomiem i Warszawą.

Drugi z ww. odcinków przebiega zarówno w terenach wiejskich na północ od Krakowa, jak i w obrębie samego miasta. W ramach tej inwestycji powstaje m.in. najdłuższa w Polsce estakada. Konstrukcja, która zostanie zbudowana w rejonie przyszłego węzła Mistrzejowice, będzie miała ok. 1,5 km długości. Sam węzeł Mistrzejowice będzie łączył drogę S7 z Północną Obwodnicą Krakowa. Odcinek realizuje konsorcjum firm Gülermak i Mosty – Łódź.

To samo konsorcjum realizuje drogę ekspresową S52, czyli Północną Obwodnicą Krakowa. Długość tej drogi wynosi 12,5 km. Jest to jedno z największych wyzwań inżynieryjnych na trwających obecnie inwestycjach drogowych w Polsce.

Północna Obwodnica Krakowa. Coraz bliżej ukończenia mostu długości prawie 600 m. Kiedy otwarcie?

Dzięki budowie tej trasy, domknięty zostanie ring drogowy wokół Krakowa, a ruch samochodów zostanie częściowo przeniesiony z południowej, autostradowej obwodnicy. Czas dojazdu z lotniska w Balicach do północnych, północno-wschodnich i wschodnich dzielnic Krakowa skróci się o kilkanaście minut.

Zarówno S7, jak i S52 zostaną oddane do ruchu w drugiej połowie 2024 r.

Jarek Strzeboński 

16 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie