Zabytkowa rogatka przy Kobierzyńskiej na sprzedaż. Ale nie cała

Miasto wystawia na sprzedaż zabytkową rogatkę miejską przy ul. Kobierzyńskiej Nr 87. Ale nie całą – miasto jest właścicielem parteru, na poddaszu znajduje się wydzielone mieszkanie będące własnością prywatną. Za blisko 60 proc. tej nieruchomości położonej na rogu Kobierzyńskiej i budowanej trasy Łagiewnickiej miasto chce dostać co najmniej 779,53 tys. złotych.

Zgodę na sprzedaż rogatki miejskiej musi jeszcze wyrazić Rada Miasta Krakowa. Prezydent przekazał już radnym projekt uchwały w tej sprawie. Nabywca musi się liczyć z dużymi kosztami remontu i brać pod uwagę, że w budynku jest już jeden właściciel. Do miasta należy 598/1000 tej nieruchomości. Jeden wydzielony lokal znajduje się na poddaszu i należy do osoby prywatnej.

Budynek dawnej rogatki miejskiej przy ul. Kobierzyńskiej Nr 87 został zbudowany w 1919 r. według projektu Alfreda Kramarskiego. Pierwotnie pełnił funkcję Urzędu Akcyzowego Nr 18 we wsi Zakrzówek. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, choć w przeznaczonych do sprzedaży lokalach nie zachowały się zabytkowe elementy wystroju.

Powierzchnia zabudowy budynku mieszkalnego wynosi 220 m kw., zaś budynku gospodarczego 26 m kw. Niezabudowana część nieruchomości zagospodarowana jest jako ogród przydomowy, porośnięta krzewami i drzewami ozdobnymi, część terenu utwardzona jest żwirem. Nieruchomość ogrodzona jest metalową siatką rozciągniętą na metalowych słupkach ogrodzeniowych.

W południowej części budynek jest podpiwniczony, dach jest o konstrukcji drewnianej, wielospadowy kryty dachówką ceramiczną, z oknami połaciowymi wtórnymi i lukarnami. Elewacja jest ceglana, za wyjątkiem otynkowanego podcienia. W budynku brak jest ogrzewania centralnego, niewydzielone hipotecznie lokale, którymi dotychczas dysponowała gmina, ogrzewane były piecami kaflowymi na paliwo stałe. Z uwagi na zły stan techniczny instalacji elektrycznej zasilającej, obecnie brak jest możliwości zamontowania ogrzewania elektrycznego. W budynku brak jest instalacji gazowej. Stolarka okienna została wymieniona na współczesną pcv, za wyjątkiem okna pomieszczenia wc – zachowana stolarka pierwotna, drewniana, skrzynkowa.

Fot. KRKnews

W budynku położone są 4 lokale mieszkalne, w tym położone na parterze trzy lokale niewydzielone hipotecznie stanowią pustostany odpowiadające udziałowi Gminy Miejskiej Kraków. mają odpowiednio – 33,7 m kw., 28.65 m kw. i 71,55 m kw. Lokal położony na poddaszu (105 m kw.) stanowi odrębną własność osoby prywatnej. Lokale położone na parterze oraz części wspólne budynku wymagają przeprowadzenia remontu w zakresie ogólnobudowlanym, w tym wymiany instalacji.

Rzeczoznawca majątkowy określił wartość rynkową udziału wynoszącego 598/1000 części nieruchomości na kwotę 779 530,00 zł tj. 4 961,23 zł/m2 powierzchni użytkowej. Cena wywoławcza nieruchomości będzie wynosiła nie mniej niż jej wartość rynkowa.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie