W ostatnich latach zarówna polska gospodarka, jak i rynki z całego świata mierzą się z podwyższoną inflacją. Zjawisko to jest niekorzystne i słusznie budzi obawy zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, jak i „zwykłych” pracowników. Nie ma w tym nic dziwnego – znaczny wzrost cen towarów i usług kupowanych na co dzień sprawia, że zgromadzone przez nas oszczędności stają się coraz mniej warte. W takiej sytuacji zakup mieszkania staje się coraz popularniejszym sposobem na ochronę oszczędności. O czym należy pamiętać podczas wyboru tej formy inwestowania?
Mieszkanie na wynajem a prawo podatkowe
Uzyskiwanie przychodów z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego wywołuje skutki na gruncie podatkowym. Wpływy z tego tytułu stanowią – w przypadku inwestorów indywidualnych – podstawę do opodatkowania ryczałtem na poziomie 8,5% oraz 12,5% od nadwyżki ponad 100 tysięcy złotych rocznie.
Ponadto, od 2022 roku nie będzie możliwe pomniejszenie podstawy opodatkowania o odpisy amortyzacyjne. Kwestie podatkowe należy mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji w tym zakresie.
Zakup mieszkania na wynajem a ryzyko inwestycyjne
Każda forma inwestowania wiąże się z utratą części, a nawet całości zaangażowanego kapitału. Ryzyko jest immanentną częścią inwestowania, a zysk stanowi dla inwestora nagrodę za ponoszenie ryzyka.
Nie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania na cele inwestycyjne. Decydując się na taką formę działania, należy mieć na uwadze takie aspekty jak:
- rosnące stopy procentowe. Podnoszenie stóp procentowych (tzn. stopy referencyjnej, lombardowej, depozytowej oraz redyskonta weksli) oznacza, że w przypadku inwestorów finansujących inwestycje z użyciem kredytu należy liczyć się z podwyższonym oprocentowaniem. W efekcie zmian trzeba liczyć się ze wzrostem raty kredytu nawet o kilkaset złotych;
- ryzyko nierzetelnych najemców, którzy będą regularnie spóźniali się z wpłatą;
- konieczność dokonywania remontów wskutek eksploatacji mieszkania.
Wynajem mieszkania jako inwestycja – podsumowanie
Jak widać, uzyskiwanie dochodów z wynajmu mieszkania to rozwiązanie, które wiąże się z licznymi wyzwaniami. Ponadto, wymaga ono wysokich nakładów początkowych – z tego powodu okres zwrotu z zainwestowanego kapitału jest dość długi.
Z drugiej strony, w przypadku posiadania mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji (np. krakowska dzielnica Zabłocie mieszkania w niej cieszą się dużym zainteresowaniem) daje szanse na regularne, niemałe dochody.