ZDMK czeka na nowe schody ruchome z Chin. Miały być w kwietniu, może będą w maju

Słynne już (nie)ruchome schody przy dworcu autobusowym zostaną wymienione na nowe. Po 5 latach od momentu kiedy ostatni raz były sprawne, teraz maja być wymienione na nowe. Stare (zepsute od 2019 roku) zostały w styczniu zdemontowane. W kwietniu miał się rozpocząć montaż nowych – zamówionych w Chinach. Tymczasem, jak dowiadujemy się w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, zamówione schody są w transporcie. Gdzie teraz się znajdują i kiedy pojawią się w Krakowie – tego ZDMK chyba do końca sam nie wie.

O słynnych ruchomych (w teorii) schodach przy Małopolskim Dworcu Autobusowym pisaliśmy wielokrotnie. W skrócie – zostały uruchomione w 2005 roku, lecz ze względu na brak zadaszenia bardzo często ulegały awariom. Na dobre stanęły blisko pięć lat temu. Stały się nawet symbolem nieudolności urzędników z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. W tym roku miało się to zmienić, gdyż rozpoczęto prace nad budową nowych. Czy udało się przerwać pechową passę tego miejsca?

O to postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. To ta miejska jednostka odpowiedzialna jest za rozbiórkę i budowę nowych schodów. Kiedy w styczniu tego roku, przy asyście kamer telewizyjnych i mediów, rozpoczęto rozbiórkę starych schodów, ZDMK deklarował, że nowe schody pojawią się w Krakowie w kwietniu.

Montaż nowych schodów potrwa od kwietnia do maja, a w maju zaczynamy montować zadaszenie – zapowiadał w styczniu Piotr Trzepak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

I to nie byle jakich schodów. – Ze względu na ich wysoką jakość oraz innowacyjność, zdecydowaliśmy się na współpracę z renomowanym producentem na skalę światową, firmą o ugruntowanej pozycji, zlokalizowaną w Chinach. Nasze miasto zyska nie tylko estetycznie i funkcjonalnie odnowione schody, ale również rozwiązanie trwałe i bezpieczne dla wszystkich użytkowników – tłumaczył w marcu ZDMK. Jednocześnie urzędnicy deklarowali, że schody są już w transporcie.

Skoro mamy już połowę kwietnia, zapytaliśmy u źródła, czyli w ZDMK, kiedy rozpocznie się ich montaż. I tutaj spotkała nas lekka konsternacja. Pomimo publicznych deklaracji „że schody już płyną” (marzec 2024) a ich montaż rozpocznie się w kwietniu… to schodów jak nie było, tak nie ma.

 – Będą w maju – deklaruje Krzysztof Wojdowski z ZDMK. I dodaje – Później rozpocznie się ich montaż, który potrwa dwa tygodnie. A potem będzie wykonywane zadaszenie – słyszymy w ZDMK.

Trzymamy za słowo.

O tym jak mają wyglądać nowe schody możecie przeczytać w naszym artykule: 

Koniec pewnej epoki. Rozpoczął się demontaż nie-ruchomych schodów koło Dworca (ZDJĘCIA)

Jarek Strzeboński 

  

Najnowsze

Co w Krakowie