Zmiana finansowania dzielnic. Jest nowa propozycja

Musisz przeczytać

W przyszłym roku 7 krakowskich dzielnic dostanie do dyspozycji więcej pieniędzy niż w tym roku, pozostałe 11 dzielnic – mniej. Zmiana to efekt nieco innego niż do tej pory podejścia do powierzchni każdej z dzielnic. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcą, by 11 dzielnic straciło część pieniędzy z powodu nowego mechanizmu podziału puli na jednostki pomocnicze. Przygotowali więc projekt uchwały, w której apelują do prezydenta, by dzielnicom, które miałyby dostać mniej pieniędzy, przekazać przynajmniej tyle, co w tym roku.

Sprawa nowego podziału pieniędzy na 18 dzielnic wyszła na jaw podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Wówczas Włodzimierz Pietrus z PiS poinformował, że w przyszłym roku 7 dzielnic dostanie więcej pieniędzy, a 11 mniej. Szef klubu PiS sugerował, że 7 dzielnic zyska dodatkowe środki kosztem 11 pozostałych.

Na to zareagował radny KO Tomasz Daros, równocześnie przewodniczący dzielnicy I Stare Miasto. Tłumaczył, że do tej pory nie brano pod uwagę całej powierzchni dzielnic, więc niektóre dzielnice – niesłusznie – dostawały więcej. Od przyszłego roku do powierzchni dzielnicy wliczane będą także grunty będące w użytkowaniu jednostek organizacyjnych gminy. A 20 proc. puli na dzielnice dzielone jest proporcjonalnie do powierzchni, stąd różnice w kwotach dla poszczególnych dzielnic.

To zestawienie pieniędzy dla dzielnic według starych zasad, nowych zasad i wynikająca z nich różnica.

Widać np. że dzielnica VII może liczyć na 640 tys. złotych więcej, z kolei najbardziej „stratna” będzie dzielnica XIII, której ubędzie prawie 323 tys. złotych.

Radni PiS złożyli właśnie projekt uchwały, która ma być wytyczną dla prezydenta. Chodzi o to, by dla 11 dzielnic, które miałyby dostać mniej pieniędzy, utrzymać finansowanie przynajmniej na obecnym poziomie. To oznaczałoby jednak konieczność zwiększenia całej puli dla 18 dzielnic. Obecnie wynosi ona 44,2 mln zł, musiałaby wzrosnąć o ok. 1,5 mln złotych.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca