Znamy krakowskich „8 Wspaniałych” [zdjęcia]. Najmłodsza laureatka konkursu ma 12 lat

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

W piątek, 25 września poznaliśmy laureatów 26. edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”. Tegoroczna najmłodsza laureatka ma 12 lat i już roczny staż w wolontariacie, a najstarsza – 19 lat i za sobą aż 11 lat działalności charytatywnej i społecznej.

– Od 26 lat w tym konkursie nagradzani są młodzi ludzie, pełni energii i pomysłów, zarażający swoją aktywnością innych. Wszyscy życzymy sobie, aby taka reprezentacja zasiadała w młodzieżowej radzie, a w przyszłości w radzie miasta i dzielnicach. Serdecznie gratuluję – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, turystyki i sportu, podczas uroczystości rozdania dyplomów dla laureatów i listów z podziękowaniami dla finalistów.

8 Wspaniałych 2020

8 Wspaniałych 2020
Obraz 1 z 17

– Jak co roku aktywność wolontariuszy jest bardzo zróżnicowana – mówi Wojciech Hausner, koordynator konkursu z ramienia Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”. – Wszyscy laureaci i finaliści to ludzie, którzy z oddaniem działają na rzecz potrzebujących i swoich najbliższych środowisk. Cieszy nas również to, że wśród nominujących są nie tylko nauczyciele, ale też rodzice i rówieśnicy – dodaje.

Oto krakowscy Wspaniali 2020

Maja Grabowska, uczennica X Liceum Ogólnokształcącego

W wolontariacie działa od 2012 r. Jest aktywna w samorządzie szkolnym – obecnie jako wiceprzewodnicząca szkoły. Występuje w teatrze „Nietutejsi”, działa w szkolnym wolontariacie, jest także wolontariuszką Maltańskiej Służby Medycznej. Była uczestniczką pierwszej edycji „Akademii Superbohaterów”. Jest przyboczną w gromadzie zuchowej ZHR i prowadzi zajęcia dla młodszych dzieci. W Klubie Kultury Soboniowice w czasie akcji „Lato w mieście” prowadziła gry i zabawy oraz zajęcia parateatralne dla dzieci. Przez dwa lata współorganizowała w szkole akcje charytatywne (m.in. „Wyślij pączek dla Afryki”, pomoc dla Marysi i dla pana Bogusława). Współpracuje z Domem Pomocy Społecznej na ul. Helclów.

Karolina Jarubas, uczennica Szkoły Podstawowej nr 95

W wolontariacie działa od roku. Jest aktywna w szkolnym klubie wolontariatu. Pracuje m.in. na rzecz Hospicjum dla dzieci Alma Spei, na rzecz zwierząt we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dog Rescue”. Zaangażowana jest w szereg akcji charytatywnych (m.in. WOŚP, „Pampers dla zajączka”, „Elektrośmieci dla chorych dzieci”, „Listy do św. Mikołaja”). Współtworzyła Kodeks Dobrego Zachowania. Jest także harcerką w ZHP.

Mateusz Kiejko-Kutrzeba, uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego

W wolontariacie działa od 4 lat. Jest zastępcą przewodniczącego samorządu szkolnego i redaktorem szkolnej telewizji. Od 9 lat uprawia karate. Działa jako wolontariusz w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP Kostrze. Uczestniczy w działaniach Krakowskiej Akademii Samorządności. Angażuje się w akcje charytatywne (m.in. WOŚP, „Góra Grosza”). Pomaga w organizacji zawodów sportowych. Współpracował z Radą Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, uczestnicząc w projekcie „Junior – Seniorowi”.

Julia Klimecka, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego

W wolontariacie działa od 2009 r. – zaczęła już w szkolnym klubie wolontariatu w szkole podstawowej. Ma na koncie współpracę z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Działa jako wolontariuszka w Biurze Młodych tej fundacji, m.in. angażując się przy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, organizując kiermasz świąteczny, przygotowując paczki świąteczne dla rodzin podopiecznych fundacji. Jest drużynową w ZHP. Studiuje pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Działa w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, uczestniczy w pracach Krakowskiej Rady Samorządów Uczniowskich.

Magda Maj, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 55

Rozpoczęła swoją aktywność wolontariacką wraz ze wstąpieniem do harcerstwa. Jest przyboczną w 21. Podgórskiej Gromadzie Zuchowej „Nakwach”. Wraz z Krakowską Szkołą Filmową kręci filmy o tematyce społecznej. Pomagała organizować Bieg Wielkich Serc. Jedną z jej pasji jest taniec, którym zajmuje się od 11 lat. Aktywna w szkolnych działaniach samorządowych, przez pięć lat była klasowym skarbnikiem. Współorganizowała m.in. osiedlowy festyn „Kurdwanów dla Niepodległej”, Dni Katyńskie. Porządkowała zbiory biblioteki szkolnej. Uczestniczyła także w akcjach charytatywnych (m.in. „Szlachetna Paczka”, „Góra Grosza”, zbiórka karmy dla zwierząt w schronisku). Pomagała koleżankom obcojęzycznym w szkole. Opiekowała się dziećmi w świetlicy szkolnej.

Zuzanna Markielowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 64

W wolontariacie działa od 2016 r. Swoją aktywność rozpoczęła od pomocy niepełnosprawnym uczniom w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3. Współorganizowała pikniki rodzinne, Olimpiady Uśmiechu i Humoru, jasełka integracyjne. Działała jako wolontariuszka NFZ. Na terenie szkoły zajmuje się m.in. zbiórką nakrętek, organizacją „Szlachetnej Paczki”. Opiekuje się młodszymi dziećmi podczas zimowych ferii i letnich wakacji.

Magdalena Piwowarczyk, uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego

W wolontariacie działa od 2017 r. Jest instruktorką harcerską ZHP w stopniu przewodnika i drużynowej. Pracuje z dziećmi gromady zuchowej w Tenczynku. Organizuje zajęcia, biwaki i wycieczki. W latach 2017–2019 pracowała w Młodzieżowej Radzie Miasta. Wolontariuszka w Ośrodku Adopcyjnym Dzieła Pomocy Dzieciom Ruperta Mayera. Jako wychowawczyni jeździ na obozy harcerskie. Współpracuje z Fundacją Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Krakowie.

Izabella Tomala, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 80

Od wielu lat jest aktywna w wolontariacie, od 2017 r. w szkolnym kole wolontariatu. Angażuje się w prace samorządu szkolnego. Była przewodniczącą samorządu. Współorganizowała m.in. szkolne dni tematyczne. Uczestniczyła w akcjach charytatywnych (m.in. WOŚP, „Paczka dla seniora”, „Szkoło, pomóż i ty”, „Okulary dla Afryki”). Brała udział w projekcie „Słoneczna integracja” i w kampanii społecznej „Serduszko dla Marysi”. Zbierała karmę i koce dla schroniska dla zwierząt.

(red)

Zobacz także