22 tysiące złotych za montaż jednej figurki smoka ze Smoczego Szlaku

Ile może kosztować zamontowanie figurki o wysokości 50 centymetrów? Okazuje się , że całkiem sporo. Przy okazji medialnej burzy związanej z uszkodzeniem jednej ze smoczych figurek, mieszkańcy Krakowa dowiedzieli się, ile kosztował montaż każdej z figurek. To był ponad rok niewidocznej z zewnątrz pracy i drobiazgowych ustaleń – tłumaczy koszty magistrat. 

W minionym tygodniu rozpoczął się montaż siedmiu figurek smoków w przestrzeni miejskiej Krakowa. Nową trasę turystyczną, smoczy szlak, tworzą: Smok Geodeta, Turysta, Malarz, Smok z Mapą, z Latawcem, Smok Filmowiec oraz Wodny. Rzeźby nie są duże – mierzą od około 35 do 50 centymetrów i ważą ok. 25 kilogramów. 

Nowa atrakcja miasta stała zaledwie kilka dni, zanim została uszkodzona przez nieznanego sprawcę. Urzędnicy zapewnili, że róg Smoka Turysty został już odnaleziony i wkrótce zostanie przymocowany na swoje miejsce. Taka jednoznaczna deklaracja urzedu miasta spotkała się z wątpliwościami ze strony mieszkańców Krakowa. Pojawiły sie sugestie, że figurka smoka mogła posiadać wadę fabryczną. Poprosiliśmy magistrat o komentarz w tej sprawie. Zapytaliśmy, czy to możliwe, że figura wykonana z brązu tak łatwo mogła zostać uszkodzona? 
 – Najbardziej prawdopodobna przyczyna to wandalizm; pojawiające się w przestrzeni medialnej przypuszczenia, że szkodę mogło ułatwić wadliwe wykonanie nie znajdują pokrycia w rzeczywistości, co potwierdził przy oględzinach prof. Jan Tutaj – przekazał magistrat. 

Zapytaliśmy również, czy figurki były ubezpieczone na taką okoliczność. Jak się okazuje – nie były. To akurat może dziwić ponieważ koszt jednej figurki to 32 900. Na to składa się przygotowanie projektu i wykonanie rzeźby. Do tego trzeba doliczyć koszt postawienia rzeźby – to 22 tys. Łącznie jedna figurka kosztowała 54 900 zł.

I to koszt wykonania oraz montażu zbulwersował mieszkańców. Pod naszym tekstem o  kosztach nowej atrakcji Krakowa, zaroiło sie od komentarzy.  W większości nieprzychylnych urzędowi miasta. Największe zdzwieni budziła wysokość kosztów samego montażu figurek, czyli 22 tysiące złotych za każdą. 

Figurki smoków są wadliwe? Każda kosztowała ok. 55 tysięcy złotych

Poprosiliśmy ponownie magistrat o komentarz w tej sprawie. Być może w korespondencji z redakcją KRKnews.pl wkradł się błąd co do ceny. Jak się okazuje – nie. 

Katarzyna Misiewicz z Biura Prasowe UMK potwierdziła wcześniejsze ustalenia – Koszt montażu i projekt montażu, czyli wszystko, co się wiąże z zamontowaniem zrobionej figurki wyniósł 22 tysiące złotych za jedna rzeźbę.

Dokładniejszych wyliczeń udzielił nam Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Opracowanie dokumentacji projektowej montażu jednej figurki smoka kosztowało 11 tysięcy złotych. Do tego doszedł koszt wykonania granitowych postumentów – około 6,5 tysiąca zł. Sam montaż wyniósł 4,2 tysiące zł. Łącznie 22 tysiące złotych.  

W tym roku zamontowano siedem figurek. Na opracowanie dokumentacji projektowych na montaż smoków, wykonanie granitowych postumentów oraz zamontowanie smoków wydano 274 319,52 zł.  – Kwota uwzględnia  koszty dokumentacji projektowych
dla wszystkich smoków, natomiast koszty montażu dla 7 szt. – wylicza ZDMK. W przyszłym roku zostanie zamontowanych kolejne siedem figurek. 

 – Historyczne centrum naszego miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa i realizacja projektu wymagała wielu uzgodnień, dużej wrażliwości, poszanowania dla kontekstu Krakowa oraz ostrożności we wprowadzaniu nowych elementów i nowych znaczeń w już pełną tych znaczeń przestrzeń publiczną. To był ponad rok niewidocznej z zewnątrz pracy i drobiazgowych ustaleń – tłumaczy magistrat. 

Figurki smoczego szlaku są realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Jarek Strzeboński 

 

 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie