26 sierpnia rusza przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Nałoży sie na remont mostu Dębnickiego

Musisz przeczytać

Za trzy tygodnie, 26 sierpnia rozpocznie się przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki oraz skrzyżowania pod Jubilatem. Prace zbiegną się z trwającym remontem mostu Dębnickiego. To oznacza, że przejazd przez newralgiczny węzeł komunikacyjny Krakowa przez kilka miesięcy będzie niezwykle utrudniony.

W tym tygodniu informowaliśmy o wydłużeniu terminu zakończenia prac na moście. Remont jednej z najważniejszych przepraw przez Wisłę potrwa dwa tygodnie dłużej. Od 7 lipca zamknięta dla ruchu jest połowa mostu. To oznacza, że przepustowość tego miejsca zmalała o połowę. Do ogromnych utrudnień spowodowanych ograniczeniem ruchu na moście, pod koniec sierpnia dojdą kłopoty związane z przebudową ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki.

Remont tych dwóch ulic został podzielony na trzy etapy. Przebudowa obejmie cały ciąg od pętli Salwator, przez ul. Kościuszki i skrzyżowanie z Alejami oraz ulicę Zwierzyniecką. Wykonawca przebuduje zarówno torowisko, jezdnię, chodniki, jak i podziemne instalacje – wodociągową, kanalizacyjną, gazową czy ciepłowniczą. Przebudowany musi zostać także most na Rudawie.

Najważniejsza data dla mieszkańców, pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców to 23 września. Wtedy formalnie rozpocznie się drugi etap remontu. Zamknięta zostanie cała część skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów po stronie ul. Zwierzynieckiej, a także fragment ul. Zwierzynieckiej do skrzyżowania z ul. Retoryka i Powiśle. Możliwy będzie już tylko przejazd z ul. Powiśle w Retoryka. Alejami będzie można przejechać tylko na wprost, po jednym pasie w obie strony.

 

fot. screen ZDMK

Mniej uciążliwy będzie etap pierwszy. Od 26 sierpnia, czyli początku prac, zostaną zamknięte obydwie ulice. Ulica Kościuszki zostanie zamknięta dla ruchu na całym odcinku od pętli tramwajowej do skrzyżowania przy Jubilacie. Ulica Zwierzyniecka natomiast od skrzyżowania przy Filharmonii do ul. Retoryka. Utrzymana zostanie możliwość przejazdu fragmentem ul. Zwierzynieckiej od Alei do ul. Retoryka lub z ul. Powiśle na wprost.

fot. screen ZDMK

Trzeci etap rozpocznie się w okolicach maja przyszłego roku. Zamknięta zostanie część skrzyżowania na Alejach po stronie ul. Kościuszki. To będzie się wiązało z kolejnymi zmianami w ruchu na odcinku Alej przy Jubilacie. Prace zgodnie z harmonogramem powinny zakończyć się w sierpniu 2024 roku.

Od 26 sierpnia ruch tramwajowy na trasie do Salwatora będzie wyłączony. Linia nr 1 zostanie skierowana do Cichego Kącika. Linia 502 ma zostać wydłużona do ul. Komorowskiego lub obecnej pętli autobusowej. Tramwaj nr 2 będzie kursował do Cichego Kącika. Dodatkowym wsparciem dla mieszkańców ma być linia 100, która umożliwi dojazd na Salwator. Linie 109, 209, 229, 239, 249, 259, 269 zostaną przekierowane przez most Zwierzyniecki do pętli na os. Podwawelskim.

Jarek Strzeboński

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

9 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca