6 wniosków po wyborach w Małopolsce. „Na tapczanie siedzi leń…”

Róża Thun / fot. KRKnews

Jedni utonęli w bagnie, innym pomogła powódź. Jedni siedzieli z założonymi rękami, inni walczyli jak lwy. Oto nasze wnioski po nieoficjalnych jeszcze wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce.

1. Pomogła powódź

Beata Szydło (PiS) zmiażdżyła konkurencję! W naszym okręgu dostała ponad pół miliona głosów(!) i jest to najlepszy wynik w kraju. Twarz programu 500+ i była premier nadal cieszy się olbrzymim poparciem, którego nie zmniejszyły nawet ostatnie „wtopy”. W osiągnięciu znakomitego wyniku pomógł jej z pewnością bezpośredni kontakt z wyborcami, a na ostatniej prostej nieoczekiwana kampania na wałach przeciwpowodziowych, która spadła kandydatce jak deszcz z nieba.

Wiemy, kto zastąpi Beatę Szydło w sejmie. Będzie to… jej bliski znajomy

2. Przetrawiona i wydalona sałatka

Koalicja Europejska naraziła się na śmieszność. „Sałatka wielowarzywna”  zrobiona z lekko przypleśniałych już jarzynek z pięciu różnych ogródków (PO, PSL, SLD, .N i Zieloni) została przetrawiona przez układ pokarmowy i wydalona razem z innymi toksynami z politycznego organizmu Małopolski. Na Facebooku znaleźliśmy taki komentarz: „Koalicja jak nie wyciągnęła wniosków wcześniej tak i nie wyciągnie i teraz. Zadufani w sobie, nie umiejący skomunikować się z potencjalnymi wyborcami, bez pomysłu, jedyne co im zostaje to walenie w PiS jak w bęben. A ludzie to maja w dupie. Do Schetyny i jego klaunów nie dociera, ze elektorat frustratów jest mocno zdyscyplinowany, karmiony stekiem bzdur z TVP i innych reżimowych mediów. Ot, nie nadaje się chłop do tej roboty” [pisownia oryginalna / źródło: Facebook, Lucjan Exner]. Nic dodać nic ująć.

Szef małopolskiej PO: „Zmierzyliśmy się z ogromną machiną propagandową PiS-u”

3. Jemu się po prostu należało…

Bogusław Sonik (PO) to największy „indywidualny” przegrany tych wyborów. Polityk, który zrobił najlepszą kampanię wśród kandydatów Koalicji Europejskiej, nie wszedł do europarlamentu. Przed wyborami wydawało się, że Sonik jest wszędzie, dotarł do każdego mieszkańca Krakowa i wisiał na każdym płocie. Miał też olbrzymie poparcie wśród działaczy PO – znacznie większe niż „jedynka” Róża Thun. Jego wola walki to jednak za mało, choć miejsce w europarlamencie mu się po prostu należało. Z odległego, piątego miejsca na liście, zgarnął ponad 50 tysięcy głosów.

Aktywista miejski o Soniku: „leń i nicpoń z prosamochodowymi betonowymi poglądami”

4. Kładł się wygrany, wstał przegrany

Konrad Berkowicz wreszcie coś w życiu wygrał! Do tej pory nie startował chyba tylko w wyborach na mistera Polski, a we wszystkich innych przegrał z kretesem. Teraz ten charyzmatyczny mówca -przeciwnik Unii Europejskiej – będzie nas reprezentował w europarlamencie i pobierał sowite wynagrodzenie.

Skrajna prawica szturmuje europarlament. Berkowicz: „Mówimy prawdę!” [nasz wywiad]

AKTUALIZACJA – A jednak nie wygrał. Po podliczeniu głosów okazało się, że Konfederacja nie przekroczyła progu wyborczego…

5. Na tapczanie siedzi leń…

Adam Jarubas (PSL) pokazał, że można. Znany głównie w Świętokrzyskiem polityk „Ludowców” podczas kampanii pokazał się także w Małopolsce i w kilka tygodni zyskał znakomitą rozpoznawalność. Swoją kampanią wyraźnie przyćmił leniwą przed tymi wyborami Różę Thun, która – przez to, że znajdowała się na „jedynce”, mandat miała w kieszeni. Szkoda tylko, że nie zachowywała się jak lider tylko siedziała z założonymi rękami, patrząc jak pracują inni. Uzyskała nawet gorszy wynik niż Patryk Jaki, który był dopiero trzeci na liście PiS.

Koalicja Europejska: „przegrana jak wygrana”

6. Utknęli w bagnie

Kukiz’15 to największe rozczarowanie tych wyborów. Po wyniku wyraźnie widać, że „ciemny lud” nie dał się po raz kolejny nabrać na bajeczki o antysystemowym ugrupowaniu. To więc z dnia na dzień znika pod powierzchnią politycznego bagna. Od dna dzieli ich naprawdę niewiele. „Wkurzony” elektorat ma już dość udającego zbuntowanego nastolatka Pawła Kukiza i przerzucił się na innych zbuntowanych: KORWiN-a, Brauna, Liroya, Narodowców. A w Krakowie na Berkowicza.

Łukasz Mordarski

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

OFICJALNE wyniki wyborów do europarlamentu! PiS rozbił bank w Małopolsce [relacja na żywo z PKW]

 

Zobacz także