Kraków wprowadza cztery nowe standardy koszenia trawników

Od kilku lat  Kraków rezygnuje z intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych , zmniejszając równocześnie częstotliwość wykonywania tych prac. Nowością w tym roku jest wprowadzenie przez Zarząd Zieleni Miejskiej  nowych  zasad  koszenia określonych w ramach czterech standardów. 

Z uwagi na zmiany klimatu oraz coraz częstsze zjawiska ekstremalne, np. długotrwałe susze, w Krakowie ogranicza się koszenie trawników na terenach miejskich czyli w parkach, skwerach, zieleńcach czy pasach drogowych. Wszystko po to aby poprzez zbyt intensywne koszenie nie powodować  nadmiernego wysychania i jałowienie gleby.  Wysoka trawa dłużej zachowuje wilgotność, a podczas gwałtownych ulew i nawałnic zatrzymuje więcej wody.

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej od tego roku wprowadził nowe cztery standardy koszenia trawników. Różnorodność prowadzenia terenów zielonych będzie najbardziej zauważalna w parkach, gdzie w jednym miejscu trawa może być koszona w ramach dwóch standardów.

Obecnie rozpoczęto koszenie według pierwszego standardu w miejscach niezbędnych, dla zachowania bezpieczeństwa i funkcji terenu z uwzględnieniem intensywności użytkowania przez mieszkańców. Są to tereny, na których muszą zostać zachowane względy bezpieczeństwa – pobocza dróg, chodników, ścieżek rowerowych. Trawa nie może rozpościerać się na jezdnie, chodniki i ścieżki ,torowiska, ronda. W tych miejscach  koszenie terenów zielonych będzie często, w zależności od potrzeb. Pozostałe miejsca koszenia według I standardu to miejsca pełniące funkcje rekreacyjne, tak aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony – place zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach, nowo założone trawniki oraz miejsca z roślinnością ozdobną, trawniki na terenach osiedlowych, od strony wejść do klatek, pas trawy wokół elewacji budynku (3-5 metrów).

Koszenie według drugiego standardu będzie maiło miejsce cztery razy w sezonie. Tyle razy będą koszone trawniki wokół miejsc zadrzewionych oraz pas do 2 metrów wokół, pasy rozdziału między jezdniami, skarpy, szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa, mniej uczęszczane parki, tereny osiedlowe poza wymienionymi wyżej.

Koszenie według trzeciego standardu odbywać się będzie dwa razy w sezonie na dużych terenach niewymagające częstego koszenia oraz łąkach kwietnych (które zwyczajowo koszone są raz w roku).

Ostatni standard koszeni to czwarty i obejmuje tereny utrzymane w stanie naturalnym bez koszenia, są to głównie ekostrefy.

Późniejsze oraz rzadsze koszenie miejskich trawników niesie ze sobą korzyści. Ograniczenie przycinania traw pozwoli na stworzenie w przestrzeni miasta rozleglejszych i bogatszych zbiorowisk roślinnych w formie tzw. łąk miejskich. Takie środowisko jest przyjazne m.in. dla pożytecznych owadów, które będą mogły znaleźć tam schronienie oraz pożywienie.

Łąk miejskich nie należy mylić z łąkami kwietnymi, do których powstania nie wystarczy tylko zmniejszenie częstotliwości koszenia. Łąki kwietne wymagają specjalnego przygotowania podłoża i wysiewu odpowiednich mieszkanek roślin i pielęgnacji, w celu ochrony przed roślinami inwazyjnymi.

(JS)

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie