Jak uporządkować przestrzeń w garażu przed zimą?

Podczas jesieni warto przygotować swój garaż na bardziej surowe miesiące, jakie czekają nas już za chwilę – ze śniegiem i siarczystymi mrozami. W artykule podpowiadamy, jak uporządkować garaż, aby w trakcie zimy był wygodnym i bezpiecznym miejscem dla naszego samochodu.

Przygotowanie garażu na zimę – kluczowe kroki, o których warto pamiętać

Jak zabrać się do sprzątania garażu, jeśli stał się on swego rodzaju przechowalnią różnych przedmiotów, warsztatem i miejscem na samochód jednocześnie? Zadanie nie należy do najłatwiejszych, dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, o których należy pamiętać.

  1. Niezbędne zakupy

Zanim zaczniesz sprzątać przestrzeń garażu, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne środki i akcesoria do sprzątania. Potrzebne Ci będą ściereczki, gąbki, szczotka, wiaderko, odkurzacz budowlany lub solidna miotła oraz środki czystości (płyn uniwersalny, do mycia szyb).

Konieczne będą także worki na śmieci, które mogą posłużyć zarówno do wyrzucenia zbędnych rzeczy, jak i wstępnej segregacji przedmiotów, zanim trafią do dedykowanych pudełek czy regałów. Jeśli w garażu znajdują się wielkogabarytowe odpady po np. budowie, warto rozważyć zamówienie kontenera na czas sprzątania.

Aby przestrzeń garażu była dobrze zorganizowana, konieczne będzie zakupienie regałów, wieszaków, półek oraz pudełek na drobne przedmioty. 

  1. Zaplanowanie stref

W celu zyskania łatwego dostępu zarówno do przechowywanych przedmiotów, samochodu jak i kącika warsztatowego, garaż warto podzielić na strefy zgodnie z przeznaczeniem, czyli np.:

  • strefa na auto,
  • strefa warsztatowa,
  • strefa przechowywania.

 

  1. Kontrola sprzętu 

Jeśli w garażu znajduje się sprzęt, taki jak bufor ciepła, jednostka pompy ciepła czy szafa elektryczna, przed nadejściem zimy upewnij się, że są one odpowiednio zabezpieczone. Sprawdzamy w tym celu strop, szukając ewentualnych pęknięć czy przecieków. Upewniamy się, że wszelkie podłączenia są odpowiednio zabezpieczone i spełniają normy bezpieczeństwa. Warto zlecić taką rutynową kontrolę serwisantowi.

  1. Konserwacja bramy garażowej i stolarki

Konieczne jest także zadbanie o sprawnie działającą bramę garażową, drzwi i okna, jeśli takie znajdują się w garażu. Przed zimą należy dokładnie je oczyścić z pyłu i innych osadów. Brama wymaga dodatkowo wyczyszczenia sprężyn, zawiasów (je należy też w razie potrzeby wyregulować i dokręcić), uszczelek i fotokomórki od napędu elektrycznego.

Jeśli brama porusza się ciężko lub skrzypi (dotyczy to także drzwi garażowych), należy pokryć zawiasy wodoodpornym smarem. Warto również zabezpieczyć przed zamarzaniem wszelkie zamki i kłódki (nada się do tego smar silikonowy).

Uporządkowanie narzędzi i sprzętu – praktyczne sposoby na efektywne przechowywanie

Podstawą porządku w garażu są solidne regały. Najlepiej sprawdzą się proste otwarte regały metalowe o dużej wytrzymałości (np. 100 kg na półkę). Możesz na nich magazynować zarówno narzędzia, jak i inne przedmioty, do których potrzebujesz łatwego dostępu. 

Jeśli w garażu mają być przechowywane rowery, znajdź dla nich miejsce na ścianie lub pod sufitem (można wykorzystać specjalne haki do montażu rowerów). W taki sposób możesz również magazynować opony, aby nie marnować przestrzeni na podłodze. 

Ściany nad blatem roboczym warto zagospodarować tzw. tablicą warsztatową, na której można wieszać różne przedmioty, także narzędzia. 

Jeśli dużo majsterkujesz, konieczne będą organizery i skrzynki narzędziowe. Na rynku są dostępne skrzynki modułowe, które możesz rozbudowywać wzwyż – co znacznie oszczędza przestrzeń. 

Zadbaj o bezpieczeństwo w garażu przed zimą

Organizacja garażu powinna także obejmować wyniesienie z tego miejsca wszystkich zbędnych rzeczy oraz takich, które mogą zagrażać bezpieczeństwu (np. materiałów łatwopalnych). Zgodnie z zaleceniami, w garażu można przechowywać wyłącznie przedmioty dobrze znoszące niskie temperatury i wilgoć (wyjątkiem są garaże ogrzewane), np. opony samochodowe, środki czystości, oleje, smary, narzędzia samochodowe. Jeśli w garażu znajdują się np. sprzęty AGD, w trakcie zimy stanowią one poważne zagrożenie – po kontakcie z wilgocią mogą doprowadzić do pożaru. Z tego samego względu – zanim nadejdą mroźne miesiące – koniecznie przeprowadź kontrolę instalacji elektrycznej oraz wentylacyjnej w garażu.

Jak najlepiej przechowywać opony zimowe w garażu?

W ramach jesiennych porządków w garażu, warto zająć się szczególnie odpowiednim przechowywaniem opon. Istotna jest zarówno przestrzeń, jak i warunki. Aby opony służyły nam jak najdłużej, musimy je należycie użytkować – także poza sezonem jezdnym. 

Po pierwsze, komplet opon należy umyć z zanieczyszczeń drogowych i dobrze wysuszyć. Następnie opony pakujemy w duże foliowe worki, jeśli te mają być magazynowane na regałach lub podłodze. W przypadku umieszczenia na specjalnym wieszaku, opony owijamy folią po zawieszeniu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej ergonomiczne: opony na hakach nie zajmują powierzchni użytkowej i są dodatkowo mniej podatne na odkształcenia. 

 

Najnowsze

Co w Krakowie