Alicja Bachleda Curuś ambasadorką miejskiej akcji  „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”

Musisz przeczytać

Alicja Bachleda-Curuś została ambasadorką miejskiej kampanii  „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”, której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci niekontrolowanego korzystania z internetu. U młodych ludzi w ostatnich latach nasilają sie zaburzenia takie jak m.in. depresja, niska samoocena, brak poczucia bezpieczeństwa i troski rodziców, zaburzenia osobowości, lęk przed odrzuceniem i porzuceniem.

Zjawisko nadużywania urządzeń elektronicznych, w tym Internetu i komórek, przez dzieci i młodzież pogłębiło się w czasie pandemii. – „W ostatnich latach, zwłaszcza po pandemii, obserwujemy w Polsce nasilenie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży oraz wzrost liczby prób samobójczych. Szacuje się, że obecnie 65 tysięcy osób w wieku rozwojowym wymaga pomocy specjalistów, a według danych podanych przez Komendę Główną Policji w 2022 r. nastąpił wzrost o 150 proc. prób samobójczych w grupie wiekowej 7-18 lat.
Żeby temu przeciwdziałać z początkiem września rozpoczynamy kampanię „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”, skierowaną do rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym” – mówił podczas dzisiejszej inauguracji kampanii wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. 

W ramach kampanii w 40 szkołach podstawowych w Krakowie odbędą się warsztaty dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października dwie poradnie psychologiczne będą się koncentrować na przeciwdziałaniu uzależnieniom behawioralny – wsparciem objętych zostanie kilkaset osób.  – „To będą spotkania wskazujące niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem mediów społecznościowych i generalnie internetu. Nie jest to oczywiście skierowane przeciwko tym mediom, tylko wskazujące, że trzeba korzystać z tego z rozwagą, pokazujące, jakie mogą być dramatyczne konsekwencje, jeśli rodzice, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, nie mają kontroli nad tym dostępem” – dodał Andrzej Kulig.

Powstała również strona internetowa: zareaguj.info, na której znajdują się porady dla rodziców, artykuły specjalistyczne, wywiady z lekarzami, wykaz placówek świadczących pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Merytorycznym głosem kampanii są autorytety z dziedziny psychologii, psychiatrii i psychoterapii. Jednym z nich jest prof. Maciej Pilecki, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Ambasadorką kampanii została Alicja Bachleda-Curuś – „Coraz więcej dzieci nie odróżnia swojego wirtualnego ja od tożsamości w świecie rzeczywistym. Nie radzą sobie z ograniczaniem czasu spędzanego w Internecie, a oddzielone od sieci, czują się po prostu źle. Dlatego teraz jest ten moment, kiedy jeszcze możemy pokazać im właściwą ścieżkę, zadbać o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, a przede wszystkim stworzyć wartościowe więzi i nauczyć jak kreować prawdziwe i trwałe relacje” – podkreśla aktorka.

Urząd miasta przedstawił statystki zgodnie z którymi blisko 40 proc. dzieci zaczyna korzystać z internetu wieku 7-8 lat, a 23 proc. jeszcze wcześniej, bo w wieku 5-6 lat. Z kolei 42 proc. w wieku od 4 do 9 lat korzysta ze smartfonów bez nadzoru dorosłych. – „W ostatnich latach, zwłaszcza po pandemii, obserwujemy w Polsce nasilenie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży oraz wzrost liczby prób samobójczych. Szacuje się, że obecnie 65 tys. osób w wieku rozwojowym wymaga pomocy specjalistów, a według danych Komendy Głównej Policji w 2022 r. nastąpił wzrost o 150 proc. ilości prób samobójczych w grupie wiekowej 7-18 lat” – wylicza urząd miasta.

Jarek Strzeboński

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca