Awaryjny remont ulicy Kościuszki. Być może ostatni w tym roku

W ten weekend szykują się utrudnienia w centrum Krakowa. Remontowana będzie ul. Kościuszki. Nie pojadą nią tramwaje, a miasto uruchomi komunikację zastępczą. Na szczęście są dwie dobre wiadomości. Pierwsza –  prace remontowe potrwają tylko jeden dzień , a druga – w wakacje rozpocznie się remont generalny ulicy.

Torowisko tramwajowe w ulicach Kościuszki i Zwierzynieckiej woła o pomstę do nieba. Stan szyn jest tak fatalny, że awarie stały się powszechne. Uruchomiony został nawet licznik awarii, który miał przymusić urzędników do jak najszybszego remontu tej trasy. Tylko w tym miesiącu odnotowano 2 takie zdarzenia. 

Teraz ma się to zmienić. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zaplanował remont nie tylko ulicy Kościuszki, ale też Zwierzynieckiej. Ze względu na rozpoczynające się Igrzyska Europejskiej, remont obydwu ulic zacznie się najwcześniej po ich zakończeniu, czyli w lipcu. Warunkiem jest też zakończenie remontu ulicy Królowej Jadwigi – Zarząd Dróg Miasta Krakowa kompletuje wszystkie konieczne dokumenty do ogłoszenia planuje przetargu na roboty budowlane. W zależności od wyniku przetargu przebudowa mogła by się rozpocząć najwcześniej po zakończeniu przebudowy ul Królowej Jadwigi – mówi Krzysztof Wojdowski z ZDMK. Szacowny koszt remontu obydwóch ulic ma wynieść 100 milionów złotych. 

Prace w pierwszej kolejności będą prowadzone na skrzyżowaniu z Alejami Trzech Wieszczów. W tym miejscu utrudnienia potrwają około czterech miesięcy – Chcemy to skorelować z remontem mostu Dębnickiego, który będzie remontowany w tym samym czasie – mówił w ubiegłym miesiącu wiceprezydent Andrzej Kulig.

W ramach przebudowy ul. Kościuszki projektuje się przekrój jednojezdniowy dwupasowy z torowiskiem tramwajowym zlokalizowanym w osi jezdni. Po ulicy samochody mają poruszać się wydzielonymi pasami – Pasy ruchu zaprojektowano o podstawowej szerokości 2,75m i nawierzchni bitumicznej. Wzdłuż obu krawędzi ulicy projektuje się przebudowę istniejących chodników przyulicznych wraz z zieleńcami i zjazdami oraz budowę zatok postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – wylicza Krzysztof Wojdowski z ZDMK. Zakres przebudowy ulicy Kościuszki sięga od skrzyżowania z ulicami Księcia Józefa – Św. Bronisławy i Królowej Jadwigi do skrzyżowania z aleją Krasińskiego i ul. Zwierzyniecką tj na długości ok. 1,1km.

Natomiast w ciągu ul. Zwierzynieckiej zaprojektowano przekrój jednojezdniowy dwu pasowy, gdzie ruch samochodowy odbywać się będzie po torowisku – Wzdłuż obu krawędzi jezdni projektuje się przebudowę istniejących chodników przyulicznych wraz z zieleńcami i zatokami postojowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą – mówi Krzysztof Wojdowski. Zakres przebudowy ulicy Zwierzynieckiej sięga od skrzyżowania z aleją Krasińskiego i ul. Kościuszki do wysokości budynku Filharmonii Krakowskiej na długości ok. 500 metrów.

100 milionów złotych na remont ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki

Zanim do jednak nastąpi, w najbliższa sobotę,  1 kwietnia zaplanowano  prace remontowe. W związku z tym od godz. 6.00 do końca dnia tramwaje nie będą kursowały na odcinku „Filharmonia” – „Salwator”. Zmiany dotkną linie nr 1, 2 i 6. Uruchomiona zostanie też komunikacja zastępcza.

Linie tramwajowe:

nr 1 – do ok. godz. 6.00 będzie kursować bez zmian. Od ok. godz. 6.00 do końca dnia będzie kursować po trasie zmienionej: „Wańkowicza” – … – ul. Franciszkańska, ul. Straszewskiego, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”
nr 2 i 6 – zostaną zawieszone. W zamian będzie kursować linia nr 72.
Zastępcza linia tramwajowa:

nr 72 – będzie kursować co 20 minut na trasie: „Mały Płaszów P+R” – ul. Lipska, ul. Wielicka, ul. Limanowskiego, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”
Ze względu na kursowanie ul. Kościuszki linii nr 734, 752 i 792 nie zostanie uruchomiona dodatkowa zastępcza komunikacja autobusowa.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie