Będzie trzeci pas autostrady A4. Gdzie, kiedy i za ile?

Musisz przeczytać

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która zaprojektuje i wybuduje trzeci pas autostrady A4 na odcinku od ul. Zakopiańskiej do Kąpielowej. Zadaniem wybranej firmy będzie też przebudowa łącznicy wyprowadzającej ruch od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa.

„Po sprawdzeniu ofert złożonych do przetargu na zaprojektowanie i wykonanie dodatkowego pasa ruchu jezdni prawej na istniejącym odcinku A4 od węzła Kraków Południe do wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej, komisja przetargowa wybrała najkorzystniejszą ofertę. Złożyło ją Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe z Dębicy, które wyceniło wszystkie prace na 14 480 790,00 złotych” – informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wykonanie dodatkowego pasa ruchu na jezdni autostrady A4 o długości 900 m, od węzła Kraków Południe (od ul. Zakopiańskiej) w kierunku węzła Kraków Łagiewniki – do punktu, w którym już istnieje trzeci pas. Przebudować trzeba też łącznicę z węzła Kraków Południe od strony Zakopanego w kierunku Rzeszowa, wybudować ekrany akustyczne i drogę serwisową, która docelowo będzie drogą gminną (ul. Dzikiej Róży).

Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 26 miesięcy, od dnia podpisania umowy. – Zanim jednak zostanie podpisana umowa przez pięć najbliższych dni pozostali wykonawcy, którzy składali oferty w tym przetargu mogą złożyć odwołanie od wyboru najkorzystniejszej oferty – zastrzega Iwona Mikrut.

Odcinek, na którym zostanie dobudowany trzeci pas ruchu, stanowi fragment Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa z bardzo dużym ruchem samochodowym. Według pomiarów wykonywanych w ramach generalnego pomiaru ruchu, w roku 2015 przejeżdżało tym odcinkiem średnio ponad 53 tys. pojazdów na dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych, wyjazdów i powrotów weekendowych i wakacyjnych liczba tych pojazdów znacząco wzrasta i tworzą się kilkukilometrowe korki. – Poszerzenie jezdni o dodatkowy pas ruchu w kierunku wschodnim usprawni przejazd i płynność ruchu. Poprawi się także bezpieczeństwo podróży – zapewnia przedstawicielka GDDKiA.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca