Budżet Obywatelski w nowej odsłonie. Więcej pieniędzy, rewolucyjne zmiany

fot. Pixabay

W tym roku Budżet Obywatelski ma zrobić wielki krok naprzód. Pomóc w tym ma jeden termin głosowania, a także możliwość wybrania najlepszych projektów przez każdego mieszkańca Krakowa, bez względu na wiek!

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Kraków zazielenił się, zyskał nowe place zabaw, miejsca rozrywki, a także stworzył możliwości spędzania czasu starszym i seniorom. Wyremontowano też biblioteki, poprawiono chodniki, stworzono miejsca do odpoczynku. Słowem – mieszkańcy dali w głosowaniu wyraz temu, na czym im najbardziej zależy (kilka wybranych i zrealizowanych projektów można zobaczyć pod tekstem).

Rekordowe pieniądze

Teraz Budżet Obywatelski idzie krok naprzód. Nie dość, że do rozdysponowania będzie więcej pieniędzy (łącznie 30 mln na zadania w dzielnicach i ogólnomiejskie, podczas gdy rok temu było to 12,5 mln), to jeszcze głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Krakowa. Dla młodzieży (a nawet dzieci) będzie to więc pierwsza poważna lekcja demokracji. I to lekcja, której wymierne efekty będą mogli zobaczyć już kilka miesięcy później.

W tym roku wszyscy krakowianie będą mogli jeszcze łatwiej wybrać najbardziej atrakcyjne projekty, ponieważ głosowanie odbędzie się nie w okresie letnim, lecz w okolicach przełomu września i października, gdy mieszkańcy Krakowa wrócą już z wakacji.

Blisko pół tysiąca zrealizowanych projektów!

Zanim to jednak nastąpi, krakowianie już tradycyjnie zostaną krok po kroku wprowadzeni w sposób oraz regulamin pisania projektów. Według harmonogramu przyjętego przed radnych, w kwietniu przeprowadzone zostaną spotkania informacyjne, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego.

Z kolei w maju odbędą się maratony pisania wniosków, a we wrześniu poznamy listę propozycji, na które można głosować. Ogłoszenie zwycięskich projektów zaplanowano na koniec października, a ich realizację na przyszły rok.

Podczas pięciu dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego pod głosowanie poddano już 2054 projekty, z czego wybrane do realizacji zostały 482. Oto niektóre z nich:

Brawo krakowianie! Znaleźli sposób, jak upiększyć osiedla

Przewidywali, że takie miejsca wyginą… W Krakowie mają się jednak bardzo dobrze!

Świetna inicjatywa! Dzięki niej krakowianie zyskali bezpieczeństwo i pewność siebie

Zima im niestraszna! W Krakowie pokazali, jak rodzice powinni dbać o dzieci

Chcieli pomóc setkom ludzi, ale brakowało pieniędzy. Problem szybko został jednak rozwiązany!

Krakowianie wzięli sprawy w swoje ręce! Efekt? Jest estetycznie i bezpiecznie!

 

Zobacz także