Bunt w PiS. Łukasz Kmita przepadł w głosowaniu. Po raz kolejny

Nie pomogła wizyta Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńskiego w Krakowie.  Małopolscy radni po raz kolejny nie wybrali Łukasza Kmity na marszałka województwa małopolskiego. 

Podczas środowej sesji sejmiku radni po raz kolejny głosowali nad wyborem marszałka województwa małopolskiego. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość ponownie był Łukasz Kmita.

Pierwsze głosowanie nad kandydaturą Kmity odbyło sie 6 maja. Wówczas Kmita nie został wybrany na nowego marszałka, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PiS. Poseł uzyskał 13 głosów, 22 radnych było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden głos był nieważny. . Przeciwko kandydaturze Kmity było siedmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego PiS ma większość 21 głosów. Koalicja Obywatelska posiada 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Był jedynym kandydatem, nie został wybrany. Porażka Łukasza Kmity (PiS) w tajnym głosowaniu

Kolejne głosowanie miało odbyć się w poniedziałek. Radni PiS jednak przedłużali obrady, korzystali z wielogodzinnej przerwy w sesji, aby po później przełożyć punkt dotyczący wyboru marszałka na środę 19 czerwca. 

Głosowanie było tajne. Każdy radny — 38 osób — podchodził do urny, aby oddać głos. Następnie komisja skrutacyjna przedstawiła wyniki głosowania. 36 głosów było ważnych. Za było 17 radnych, przeciw — 19.

Nie jest tajemnicą, że PiS w Małopolsce targany jest przez wewnętrzny konflikt. W PiS ścierały się dwie frakcje – tego pod wodzą Beaty Szydło i tego, któremu przewodzi Ryszard Terlecki. Poseł Kmita dostał też rekomendację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Przypomnijmy, że wtorek, 18 czerwca Kraków odwiedził Jarosław Kaczyński. Według nieoficjalnych informacji, po nabożeństwie na Wawelu z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, politycy PiS udali się do krakowskiej siedziby partii. Rozmowy mogły być poświęcone właśnie sytuacji w małopolskim sejmiku.

Nowy marszałek i nowy zarząd muszą być wybrani do 10 lipca. Jeśli do tego nie dojdzie,  konieczne będą przedterminowe wybory do małopolskiego sejmiku.

Najnowsze

Co w Krakowie