Burza wokół Michaela Jacksona! Czy jego gwiazda powinna być pod Wawelem?! [TYLKO U NAS]

fot. Pixabay

Stacje przestają puszczać jego piosenki, znane osoby odcinają się od znajomości, a wielu ludzi potępia – pedofilski skandal dotyczący Michaela Jacksona sprawił, od od znanego piosenkarza odcina się cały świat. W krakowskiej Alei Gwiazd ciągle jednak znajduje się tablica upamiętniająca piosenkarza. Czy powinno się ją zlikwidować?

Film „Leaving Neverland” sprawił, że media znowu zaczęły mówić o Jacksonie. Dokument opowiada o relacjach Wade’a Robsona i Jamesa Savechucka z gwiazdorem. Mężczyźni opowiadają, że Król Popu wykorzystywał to, że młodzi chłopcy go uwielbiają i jest ich idolem. Jackson miał ich molestować, uczyć masturbacji, a nawet brać potajemne śluby.

Po tych doniesieniach stacja BBC przestała nadawać piosenki Jacksona. W ślad za nią poszło Radio ZET. Z kolei twórcy popularnej kreskówki Simpsonowie usunęli z sieci odcinek, gdzie występował Król Popu.

Jackson do usunięcia? Na razie cisza

Jackson dwa razy pojawił się w Polsce. W 1996 roku koncertował w Warszawie i spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Rok później znów przybył do stolicy, tym razem w celach biznesowych. Razem z ówczesnym prezydentem Warszawy, Marcinem Święcickim chciał zbudować park rozrywki, ale nic z tego nie wyszło.

Teraz Święcicki usuwa z Facebooka swoje zdjęcia z Michaelem Jacksonem. Stwierdził, że nie może promować ani szanować takiej osoby. Od osób, wobec których wysuwane są zarzuty pedofilii, odcinają się też w Gdańsku. M.in. dlatego wydano decyzję o usunięciu pomnika ks. Henryka Jankowskiego.

Jackson nigdy nie pojawił się w Krakowie, ale w 2009 r. u podnóża Wawelu (na Bulwarze Czerwieńskim), powstała tablica honorująca Króla Popu. Została ona wmurowana przez Miasto Kraków oraz Radio RMF na tzw. Alei Gwiazd. Czy Kraków powinien podążyć śladami prezydenta Warszawy oraz Gdańska i zdemontować tablicę Jacksona? 

Zapytaliśmy o to zarówno w magistracie, jak i Grupę RMF. Na razie jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie.

Gwiazda Michaela Jacksona / fot. KRKnews

Przewodniczący RM: Gwiazda do usunięcia

O obecność Jacksona w Alei Gwiazd zapytaliśmy Dominika Jaśkowca, przewodniczącego rady miasta: – Powinno się go usunąć. Film pokazuje szokujące materiały. Oglądałem go, robi duże wrażenie. Powinno się podjąć działania, żeby usunąć ten emblemat. Po prostu trzeba to zrobić.

Grzegorz Gondek ze Stowarzyszenia Wielki Kraków: – W kontekście ostatnich wydarzeń i nagłaśniania spraw pedofilii w kościele, a także wśród osób publicznych, zjawisko to należy bezwzględnie potępiać, gdyż ofiary nie mogą się bronić. Tak samo powinno się potępiać tych, którzy – choć zasłużeni – dopuścili się takiego zachowania. Jackson tak jak i ks. Jankowski czy inni, również nie zasługuje na pomnik czy tablicę w miejscu publicznym.

Mateusz Zmyślony, specjalista od marketingu: – Żyjemy w czasach, w których problem pedofilii po raz pierwszy został ujawniony na skalę społecznie wiarygodną. Usunięcie gwiazdy z Krakowa byłoby krokiem w dobrą stronę. Nie jest to gumkowanie historii. W przestrzeni publicznej w ogóle nie powinno być miejsca dla pedofilów. Jeżeli takie sprawy są jednoznacznie udokumentowane to jestem zdania, że pomniki, tabliczki i gwiazdy powinno się usunąć. Nie ma ludzi, którzy są usprawiedliwieni w tej sytuacji. Bycie artystą czy bogaczem nie powinno powodować, że prawo odnosi się do takiej osoby inaczej.

Czy krakowianie chcą likwidacji tablicy?

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy również mieszkańców Krakowa.

– Pomijając aferę, to nie rozumiem czemu mamy w Krakowie gwiazdę Michaela Jacksona. On nie ma nic wspólnego z naszym miastem – komentuje Ola, przedsiębiorca.

– Skoro ostatnio w Gdańsku zlikwidowano pomnik ks. Jankowskiego, to czemu nie mielibyśmy zlikwidować gwiazdy Michaela Jacksona? Nie powinno być miejsca w przestrzeni publicznej dla pedofilów – dodaje Sebastian, informatyk i ojciec.

– O jego zapędach pedofilskich było słychać od dawna. Michael Jackson powinien być oceniany przede wszystkim przez wymiar swojej świetniej twórczości. Gwiazda jest uhonorowaniem Jacksona jako artysty, a nie jako człowieka. Uważam, że ta gwiazda powinna zostać – mówi z kolei Tomek, student.

Jaki będzie więc los Jacksona na krakowskiej Alei Gwiazd? Czekamy na ruch miasta i Grupy RMF.

Michael Jackson, czyli geniusz i skandalista

Pierwsze kontrowersje dotyczące Króla Popu pojawiły się już w 1993 roku. Wtedy na światło dzienne wyszedł fakt, że gwiazdor zaprasza do swojej posiadłości Neverland dzieci. Pojawiły się pierwsze oskarżenia, ale zostały rozwiązane ugodą. Siostra Michaela, La Toya Jackson w jednym z wywiadów stwierdziła, że jej brat wyrządza krzywdę dzieciom.

Kolejny wielki skandal wybuchł w 2003 roku. Michael Jackson został postawiony przed sądem. Oskarżono go o molestowanie chłopca, który miał mniej niż 14 lat. Król Popu został uniewinniony w 2005 roku. Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że Jackson płacił gigantyczne odszkodowania swoim rzekomym ofiarom za ugody. Artysta miał zapłacić w sumie ponad 200 mln dolarów za milczenie 20 różnym osobom.

Jackson urodził się w 1958 roku w Stanach Zjednoczonych. Od dziecka śpiewał wraz z braćmi w The Jackson 5. Jako solista wydał wiele kultowych utworów jak „Bad” czy „Thriller”. Na całym świecie sprzedał ok. 750 mln albumów i singli. Zdobył 14 nagród Grammy. Zmarł w 2009 roku w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Prywatny lekarz gwiazdy, Conrad Murray za podawanie niedozwolonych leków został skazany za spowodowanie nieumyślnego zabójstwa Jacksona. 

 

Just.

Zobacz także