Były opiekun medyczny wystawił seniorkę oszustom. Takich ofiar może być więcej

Dzięki współpracy małopolskich i świętokrzyskich policjantów udało się namierzyć i zatrzymać trzyosobową szajkę oszustów, którzy okradali seniorów. Wśród oszustów był opiekun medyczny, który wcześniej pracował ze starszymi osobami z ramienia formalnie działającego stowarzyszenia zajmującego się pomocą potrzebującym. Szajka oszustów jest już w rękach policji, która sprawdza, czy w podobny sposób oszuści okradli więcej osób.

Sprawa miała swój początek 29 sierpnia 2022 roku w Krakowie. Do jednego z krakowskich mieszkań zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownica opieki społecznej. Gdy rozpytywała 80-letnią gospodynię na temat jej życiowej sytuacji, towarzyszący jej mężczyzna dokonał penetracji mieszkania i kradzieży 9000 złotych. Pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą przestępców dopiero po tej „wizycie”. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie, którzy zaczęli tropić przestępczy duet.

Policjanci ustalili personalia oszustów – to 46-latek i jego rówieśnica z Krakowa. Okazało się także, że współpracuje z nimi 46-letni mężczyzna, który był wcześniej „opiekunem medycznym” okradzionej seniorki – z ramienia formalnie działającego stowarzyszenia zajmującego się pomocą potrzebującym. – Tak więc mając wiedzę o seniorce, jej adresie, stanie majątkowym „wystawił” ja przestępcom a Ci po kradzieży podzielili się z nim pieniędzmi – podkreślają policjanci.

Kryminalnym przymierzali się do zatrzymania rozpracowanych sprawców. Policjanci przewidywali też, że trio może ponownie uderzyć. W środę (21 września) do 85-letniej mieszkanki jednego z bloków na osiedlu KSM w Kielcach zapukała kobieta (46-latka z rozpracowywanej przestępczej grupy) i przekazała gospodyni, że jest pracownikiem administracji. Jako cel wizyty podała sprawdzenie wodomierzy. Gdy fałszywa pracownica administracji rzekomo odczytywała licznik, poprosiła, aby seniorka udała się do kuchni i odkręciła kran. Korzystając z chwilowej nieobecności 85-latki w innych pomieszczeniach mieszkania, nieznajoma ukradła jej oszczędności. Niestety, zanim seniorka się zreflektowała, że kobieta może być oszustką, było już za późno – straciła ponad 40 000 złotych. Na szczęście pokrzywdzona dobrze zapamiętała wygląd „pracownicy administracji”. Sprawa trafiła do kieleckich policjantów zwalczających przestępczość przeciwko mieniu, którzy dzięki współpracy z kryminalnymi z Krakowa, deptającym przestępcom po piętach, powiązali te sprawy.

Jeszcze tego samego dnia kryminalni z komend wojewódzkich w Krakowie i Kielcach oraz z komendy miejskiej w Kielcach namierzyli oszustkę i jej dwóch kompanów, którzy po udanym „skoku” ruszyli w drogę do Małopolski. Tu też, na trasie ich przejazdu, w miejscowości Cisia Wola doszło do zatrzymania całej trójki. Znaleziono przy nich całą skradzioną tego dnia gotówkę a podczas przeszukania samochodu zabezpieczono dodatkową gotówkę – 4700 złotych, która także może pochodzić z kradzieży.

Wspólna realizacja małopolskich i świętokrzyskich policjantów 29 sierpnia w Krakowie do jednego z krakowskich mieszkań…

Posted by Małopolska Policja on Friday, September 23, 2022

Sprawę do formalnego prowadzenia przejęła Komenda Miejska Policji w Kielcach. Dziś (23 września 2022) przestępcze trio zostało doprowadzone przez kieleckich policjantów do prokuratury, która zdecyduje o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec podejrzanych. 46-latka i jej dwaj znajomi mogą trafić za kraty nawet na 5 lat. Sprawa jest rozwojowa – śledczy sprawdzają, czy przestępcy nie okradli więcej osób w podobny sposób.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie